Muş Valisi İbrahim Özçimen, Tarım İl Müdürlüğü bünyesinde kurulan ‘Muş Ovası Toprak, Yaprak, Su ve Gübre Tahlil Laboratuarı’nda incelemelerde bulunarak, Muşluların yıllardan beri hayalini kurduğu laboratuarı hizmete sokmanın sevincini yaşadıklarını söyledi. Vali Özçimen, Özel İdare Müdürlüğü bütçesinden 350 bin YTL harcanarak kurulan laboratuarın Muş için oldukça önem arz eden bir hizmet olduğunu kaydetti. Laboratuarda incelemelerde bulunan ve Ziraat Mühendisi Mehmet Emin Emre’den bilgi alan Vali Özçimen, “Tarımın önemli bir geçim kaynağı olduğu Muş’ta toprak tahlil laboratuarının olmaması büyük bir eksikliktir. Yıllardan beri verilmesi planlanan bu hizmeti gerçekleştirmek bize nasip oldu.


Çiftçimiz artık tarlasında ne ekeceğini ve toprağının verimli hale gelmesi için hangi gübreyi kullanması gerektiğini öğrenecek. Artık ilimizdeki tarım dededen, babadan gelen yöntemlerle değil teknolojiye uygun bir şekilde yapılacaktır. Ayrıca çiftçilerimiz toprağını tahlil ettirdiği zaman Doğrudan Gelir Desteği’nden ek bir para alacak. Bu laboratuarı kurarken bize çok ucuz teklifler geldi. Ancak biz ucuzu tercih etmek yerine pahalı ve en iyi cihazları almayı seçtik” dedi.


Ziraat Mühendisi Mehmet Emin Emre ise yaptığı açıklamada, Muş’ta kurulan laboratuarın Türkiye standartlarında en iyi sisteme sahip olduğunu ve bir benzerinin sadece Sabancı Üniversitesi’nde bulunduğunu ifade etti. Muş çiftçisinin yanı sıra çevre illerden de Muş’a toprak tahlili için gelen çiftçiler olduğunu belirten Emre,


“Çiftçilerimiz toprağını tahlil ettirmek için 20 YTL para ödüyor. Ancak piyasada yapılan tahlil fiyatları 700 YTL ile bin YTL arasında değişiyor. Bu sistem sayesinde çiftçimiz fazla para verip gübre almayacak, ektiği üründen verim alacak ve toprağın yapısını bozmayacak. Yani çiftçi her şekilde kazanacak. Türkiye genelinde ‘makro element’ dediğimiz azot, fosfor ve potasyum tahlilleri gerçekleştirilip ona göre gübreleme yapılıyordu. İşte bu teknik yanlıştır. Çinko eksiği olan bir toprağa ne kadar azot eklenirse eklensin bir fayda sağlamaz. Bu sebeple toprağın hem makro hem de mikro tahlili yapılmalıdır” diye konuştu.

NULL