Van Valisi Özdemir Çakacak, Doğu Anadolu Kalkınma Programı (DAKP) kapsamında Muş, Van, Hakkari ve Bitlis ilinde çok sayıda projenin hayata geçirildiğini belirterek, ileriki tarihlerde Avrupa Birliği Mali Yardım Aracı (İPA) tarafından verilecek kredilerden de Van, Muş, Bitlis ve Hakkari illerinin önemli bütçe alarak kalkınma sağlayacaklarına inandığını söyledi.

Doğu Anadolu Kalkınma Programı (DAKP) kapsamında yapılan projeleri incelemek amacıyla Van’a gelen İzmir ve Çukurova Kalkınma Ajansı Temsilcileri Vali Özdemir Çakacak’ı makamında ziyaret etti. DAKP Koordinasyon Merkezi’nde 3 günlük bir çalışma yapmak için İzmir Kalkınma Ajansı’ndan Volkan Güler, Didem Köseoğlu ve Sedef Özer ile Çukurova Kalkınma Ajansı’ndan Dilşat Türtük, Yünsel H. Cesurhantaş, Banu ve Hakan Bozlu Van’da incelemelerde bulundular. Uzmanlar Şerefiye Mahallesi Kültür Sarayı’nda bulunan Koordinasyon Merkezi’nde DAKP Koordinatörü Vali Yardımcısı Mehmet Nuri Başaran’la bir süre görüştükten sonra Van Valisi Özdemir Çakacak’ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. Ziyaret sırasında misafirleri ile sohbet eden Vali Çakacak, DAKP’ın Van Muş, Bitlis ve Hakkari illerinde çok başarılı bir program uyguladığını belirterek, “Van ili Türkiye’de fon kullanımı ve proje sayısında ilk sıralarda yer alıyor. Önümüzdeki dönemde Avrupa Birliği Mali Yardım Aracı (İPA) tarafından verilecek kredilerle de Van, Muş, Bitlis ve Hakkari illerinin önemli bütçe alarak bölgemize katkı sağlayacağını bekliyoruz. Ayrıca İzmir ve Çukurova Kalkınma Ajansı’nın DAKP’ın projelerinden yararlanmasını da oldukça önemsiyoruz” dedi.

İzmir Kalkınma Ajansı’ndan Uzman Volkan Güler ise yaptığı açıklamada, DAKP Koordinasyon Merkezi’nde projeleri uygulayan çok başarılı bir ekip olduğunu söyledi. Güler, “Bölgemizde de AB hibe programları uygulamasına yakında başlanacak. Bu anlamda da Van’a gelerek DAKP Koordinasyon Merkezi’nde görevli ekibin çalışmalarını ve deneyimlerinden faydalanmak istedik. Ekiple yapacağımız çalışma ve bilgi alışverişinin önümüzdeki süreç içinde uygulayacağımız projelerde bize büyük bir ışık tutacağı inancındayız” şeklinde konuştu.

Vali Çakacak’ı ziyaret eden ekip daha sonra DAKP Koordinasyon Merkezi’ne geçerek çalışmalarına devam etti. Ekibin 3 gün süre ile Van’da kalacağı ve AB’den hibe kredi alınarak uygulanan örnek projeleri de gezecekleri belirtildi. Topkan Haber Ajansı