Muş Alperen Ocakları Başkanı Abdullah Alptekin Has, Türklere Anadolu’nun kapılarını açan Malazgirt Zaferi’nin yıldönümünde ‘Osmanlı Müzesi’nin belirli bir süreliğine Muş’ta kurulması için Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’na teklif götürdüklerini belirterek, konunun Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) taşınması için girişimlerde bulunulacağının sözünü aldıklarını söyledi.

Ankara Kızılcahamam’da BBP tarafından Türkiye sorunlarının, problemlerinin değerlendirildiği ve çözüm arandığı “Türkiye Büyük Birliğini arıyor” toplantısına katılan Muş Alperen Ocakları Başkanı Abdullah Alptekin Has, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’na Muş’un geri kalmışlığı ve tarihteki konumundan dolayı hak etmediği yerde olduğunu aktardıklarını belirterek bu sorunların meclise taşınmasını istediklerini söyledi.

Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Abdullah Alptekin Has, Muş’un durumunu mecliste gündeme getirilmesi ve hazırladıkları teklifin mecliste görüşülmesi için Muhsin Yazıcıoğlu’na sunduklarını açıklayarak, “Muş konum olarak da, tarihsel ağırlığı olarak da, coğrafi açıdan da baktığımızda, ülkemizin güzide illerinin başında geliyor. Bu özelliklerle ilimizin şu anki durumu karşılaştırılınca hak ettiğimiz yerde olmadığımız, nihayetinde Devlet Planlama Teşkilatının verilerine göre de ‘en geri kalmış il olduğumuz belgelendi. Ülkemizde birçok il tarihsel olaylar yada tarihe damgasını vurmuş nice şahsiyetlerin sayesinde gelişmede, eğitimde, sağlıkta, ekonomide ilerleme sağlamışken Malazgirt Zaferi’nin ilimize getirisi bir yana sanki mükafat olarak “en geri kalmış il” durumunda bırakıldı. Kutlamalara katılan yada mesaj çekerek iştirak eden siyasiler yıllarca hep aynı nakaratı söyleyip “Malazgirt Zaferi olmasa idi Türkiye olmazdı, biz de olmazdık” sözleriyle güya tarihi zaferin büyüklüğünü anlatmaya çalışsalar da ilimizin bulunduğu durum ortadadır” dedi.

Has, “BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’na sunulan teklifte, Malazgirt Zaferi’nin kutlamalarının yapılacağı tarihte Osmanlı Müzesi’nin ilimize taşıma usulü ile getirilip bir süre sergilenmesini istedik. Bu uygulamanın bölgede iç turizmin canlandıracağı gibi halkımızın tarihiyle buluşması, bir nebze de olsa ekonomimize katkı sağlayacağı, kutlamaların okulların tatiline denk gelmesi dolayısıyla yer probleminin uygun olan bir okulun müzeye dönüştürülerek halka açılabileceğini gündeme getirdik. İstenildiğinde dış ülkelerde bile sergilenen bu şanlı tarih asıl yeri olan ilimiz de niye sergilenmesin? Bu hizmetin gelmesi için meclise teklif sunulması ve kendilerinden destek beklediğimizi bildirdik. Sayın Yazıcıoğlu da bu teklife sıcak baktığını ve Malazgirt Zaferi’nin büyüklüğünü kimsenin inkar edemeyeceğini söyleyerek bu teklifi çok olumlu bulduklarını Mecliste gündeme getirip sonuna kadar takipçisi olacağını bildirdi” şeklinde konuştu. Topkan Haber Ajansı