Muş’ta kavak ağaçlarından dökülen pamukçuklar hayatı olumsuz yönde etkiliyor. İlkbahar mevsiminin gelmesi ile birlikte kavak ağaçlarından çevreye yayılan pamukçuklar sağlığı olumsuz etkilediği gibi çevre kirliliğine de sebep oluyor.

İlkbahar mevsimine girilmesi ile birlikte şehirde bulunan kavak ağaçlarından dökülen pamukçuklar vatandaşlara zor anlar yaşatıyor. Muş’ta çok sayıda kavak ağacı bulunması sebebiyle çevreye büyük ölçüde pamukçuk yayıldığı gözlenirken, vatandaşlar belediyenin il genelindeki kavak ağaçlarını kestirmesinin yerinde bir uygulama olacağını savundular.

Polenlerin ve kavak ağaçlarından dökülen pamukçukların sağlığı olumsuz yönde etkilediğini söyleyen uzmanlar, vatandaşlara uyarıda bulunarak özellikle bahar aylarında polenlere dikkat edilmesi gerektiğini söylediler. Tedavi edilmemesi ve erken teşhis konulamaması durumunda polenlerin sebep olduğu alerjinin astıma neden olabildiğini kaydeden uzmanlar, polen alerjisi olanlara, bahar aylarında sabahları kapı ve pencereleri açmamaları, evin dışında spor yapmamaları önerisinde bulundular.

Uzmanlar yaptıkları açıklamalarda, “Polen ile mücadelenin en zor yanı soluduğumuz havada bulunan polen taneciklerinin kontrol edebilmenin güçlüğüdür. Hangi bitkilerin polenlerine alerjik olduğumuzu bilmeli ve o bitkilere fazla yaklaşmamalıyız. Kavak polenleri nadiren alerjiye neden olur. Bu ağaçlar tüm ağaç polenleri içinde çok az bir oran oluşturur. Kavaklar bölge ve iklime göre değiştikleri gibi yaydığı pamukçuklar polen değil, dişi kavakların tohumlarını uzaklara taşıyan paraşütlerdir. Kavak pamukçuklarının havada yoğun olduğu dönemde, aynı zamanda diğer ağaç ve ot polenleri de yoğundur. Ama polenler gözle görülemediği için, kavak pamukçukları sorumlu tutuluverir” diye konuştular.

Uzmanlar polen ile ilgili olarak şunları söylediler; “Zorunlu durumlarda ağzın ve burnun koruyucu maskelerle kapatılmasının yararlı olacaktır. Polene aşırı duyarlı olanlar bu mevsimde açık havada spor ve egzersizden, ağaçlık, çimenlik yerlerde oturmaktan kaçınmalıdır. Eve gelir gelmez saçın yıkanması, gün içinde giyilen kıyafetlerin yatak odası dışında çıkartılması polenin etkisini azaltan en önemli etkilerdir. Böylece vücudun dinlenme pozisyonuna geçtiği ve savunmasız olduğu uyku saatlerinde kişi polen riski ile karşı karşıya kalmayacaktır. Gün boyu üzerine milyonlarca polen biriken giysilerin eve gelir gelmez çıkarılması da önemlidir. Ayrıca polenlerin adeta yağmur gibi yukarıdan aşağıya doğru hareket ettiği göz önünde bulundurularak bu dönemde gün içinde güneş gözlüğü, maske, şapka takılmasının da büyük yararı vardır. Araba ve evlerin pencerelerini kapalı tutun. Polenler daha çok sabah saat 05.00-10.00 arasında yayıldıklarından, evi öğleden sonra havalandırın. Açık havada spor yapmayı bir süre erteleyin. Dışarı çıktığınızda mümkünse polen maskesi kullanın, güneş gözlükleri takın. Dışarıdan eve gelindiğinde hemen giysilerinizi değiştirin ve yıkayın. Ancak üzerlerine polen yapışabileceğinden çamaşırları dışarıda kurutmayın. Eve gelir gelmez banyo yapın. Hava temizleyiciler, eve giren polenlerin ortadan kaldırılmasında kullanılabilir. Evcil hayvanları yatak odasına sokmayın. Bu hayvanlar dışarıda gezdiklerinde tüylerine yapışan polenler nedeniyle alerjinizi tetikleyebilir.” Topkan Haber Ajansı