Okulların yaz tatilinde olduğu şu günlerde, çocukların ilgi ve yeteneklerini geliştirmelerine katkıda bulunmak amacıyla çalışmalar yürüten MKSM (Muş Kültür Sanat Merkezi)nde hemen hemen her dalda çalışmalar hız kazandı. Çocukların zamanlarını yetenekleri doğrultusunda disipline etmenin önemli yollarından biri olan sanatsal faaliyetlerin yürütüldüğü MKSM’de, ilk çalışma 26 Temmuz 2006 günü 06 – 12 yaş grubundaki 22 çocuğun katılımı ile başladı.

 
Konu ile ilgili konuştuğumuz çalışma sorumlusu Evin SALGUT: “Esas aldığımız şey, 06 – 12 yaş çocukların müzik anlamında eğitim görmeleri. Çocukların sosyal alanda kendilerini daha rahat ifade etmeleri, özgüvenlerinin gelişimi ve sanat hayatıyla barışık yaşamaları hedeflediğimiz en önemli şeyler.
 
Dünyaya baktığımızda, sanat ve bilimin gelişmiş olması ile ülkelerin gelişiminin direk bağlantılı şeyler olduğunu görüyoruz. Kendi ülkemizde ise sanatın ve bilimin vardığı son nokta maalesef üzüntü vericidir. Bu tablonun içine ilimizi nasıl alacağımızı ise varın siz düşünün. Bölgemizde ve ilimizde sinema, tiyatro ve sanatsal anlamda bir çalışmanın layıkıyla yürütülmediğini biliyoruz.
 
blank
Gerek okullarda ve gerekse de aile içersinde müziğin bir ders olarak bile sayılmaması ve önemsenmemesinden dolayı, profesyonel anlamda sanatçı eksikliği ve ihtiyacı yaşadığımız çok açık. Bugün her önüne gelen sanatçıyım diye ortaya çıkabiliyor. Birçoğunun sanattan, müzikten haberleri bile yok. Bizim yaptığımız şey ise çocuklarımıza çekirdekten ulaşarak güçlü, kaliteli sanatçılar yetiştirmeye katkıda bulunmak. Bu acı ve vahim tabloyu tersine çevirmek için, ağaç yaş iken eğilir sözünün gereği olarak çocuklarımıza dönük çalışmalara başladık. Bu nedenle müzik alanında çocuklarımızı beslememiz gerektiğini düşündük.” dedi.
 
İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Türk Müziği Bölümü 5. sınıf öğrencisi olan Evin SALGUT, kendi alanının müzik olmasından yola çıkarak, profesyonel anlamda eğitim verdiklerini belirttikten sonra şunları söyledi: “Şu anda önceliğimiz Müzik. Ancak ilerleyen dönemlerde çocukların ilgi ve yeteneklerini de göz önüne alarak ayrıştırmaya gideceğiz. Kimi çocukları halk oyunlarına; kimilerini tiyatroya; kimilerini ise sinema veya diğer alanlara yönlendireceğiz. Her çocuğun aynı performansı göstermesini beklemiyoruz elbette. Müzikte de çeşitli ayrımlara gideceğiz. Enstrüman, vokal vb ayrımlar doğal olarak yapılacaktır.”
 
Haftada üç gün bir araya gelen çocuklar iki ders saati müzik, bir ders saati de halk oyunları kursu görecekler.
 

MKSM yetkilileri, önümüzdeki günlerde yetişkinlere dönük faaliyetlerin artacağını belirterek gündemlerindeki bazı çalışmaları şöyle sıraladılar: Her hafta çarşamba günleri Canlı Müzik yapılacak, Gitar Kursu başladı, müzisyenlere dönük Solfej ve Bona Kursu da başladı. Bunların yanında Folklor Grubu için kayıtların başladığı; ayrıca Bağlama Kursu açmayı yine bir Tiyatro Grubu oluşturmayı hedeflemekte oldukları belirtildi. NULL