Skip to main content

Atık Kartonlarla işlediği resimlerin sergisini açtı

Muş Haber Fotoğrafı

Dekoratif El Sanatları Öğretmeni Mükerrem Sur tarafından atıl durumdaki kartonlardan hazırlanan resim ve dekoratif ürünlerin sergisi açıldı.

Muş’ta Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nde Dekoratif El Sanatları Öğretmenliği yapan Mükerrem Sur, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesindeki ‘Sıfır Atık’ projesinden esinlenerek çöpe atılacak kartonlardan resim ve dekoratif ürünler yapma girişiminde bulundu.

Beyaz eşya satan dükkan ve marketleri dolaşan Sur, çöpe atılması planlanan kartonları topladı. Evini atölyeye dönüştüren Mükerrem Sur, bu kartonlardan halka mal olmuş kişilerin resimlerini yapmaya başladı. Yaklaşık 6 aylık bir çalışmanın ardından 32 resim ve dekoratif ürün ortaya çıkaran Sur, eserlerini Muş Kültür Merkezi’nde sergiledi.

Serginin açılış törenine Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alican, Vali Avni Çakır’ın eşi Bahar Çakır, Belediye Başkanı Feyat Asya’nın eşi Suna Asya, Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç ve diğer davetliler katıldı. Bahar Çakır, açılışta yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen ‘Sıfır Atık’ projesine dikkat çekerek, “Serginin çok anlamlı olduğunu düşünüyorum. Mükerrem Hanım kendi sanatını, yeteneğini ortaya koymak için bu eğitimi almış. Burada sıfır atıkla ilgili yapıyor olması çok daha güzel, çok anlamlı” dedi.

Sıfır atıkta başarılı olmak için çöplerin evlerde organik ve inorganik olarak ayrıştırılması gerektiğini belirten Çakır, ayrıca “Çöpleri evlerde ayrıştırmamız lazım. Kendi evimde de yıllardır benim organik ve inorganik çöplerim vardır. Halkımızdan ricamız da bu şekilde evlerinde ayrıştırarak biriktirirlerse o zaman neyi dönüştürüp neyi dönüştüremeyeceklerine de ışık tutacaktır biriktirdikleri çöpler. Kaldı ki dünya nüfusunun bu denli arttığı günümüzde kaçınılmaz bir şekilde üretim de artıyor. Ne kadar tüketirsek o kadar üretim sergileniyor aslında. İhtiyacımız kadarı olanı alıp ihtiyaç fazlası ürün satın almaktan da kendimizi frenlemeliyiz bu anlamda. Çünkü sıfır atığa ulaşmak çok zor ama mümkün olduğunca minimalize etmek çok önemli” şeklinde konuştu.

Mükerrem Sur, açılışta yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesindeki ‘Sıfır Atık’ projesinden etkilenerek bu sanat çalışmasına başladığını ifade etti. Kendi alanındaki sanat ve estetik kavramını atık malzemelerle birleştirdiğini belirten Sur, 5-6 aylık bir sürede beyaz eşyacılardan topladığı kartonları kullanarak 32 eser ortaya çıkardığını söyledi.

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

İçişleri Bakanlığı Muş’a Personel Alıyor

İçişleri Bakanlığı çeşitli illerde görevlendirilmek üzere 1608 sözleşmeli personel alımı yapacağını duyurdu. Başvurular…

OGM personel alımı

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Orman Genel Müdürlüğü tarafından Orman mühendisi, Orman muhafaza…

En az lise mezunu personel alınacak

Muş Alparslan Üniversitesi tarafından, üniversite bünyesinde istihdam edilmek üzere sözleşmeli personel alımı yapılacağı duyuruldu. En…

Eğitim Haberleri

Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi

“İlimizde Millî Eğitim Bakanlığı’nın Düzenlediği Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi” Millî Eğitim…

Muşlu Öğrenciler Proje Yarışmasında Bölge Birincisi Oldu

Muş’taki ortaokul öğrencileri, bilimsel çalışmalarıyla büyük bir başarıya imza attı. TÜBİTAK 2204-B Ortaokul…

Alpaslan Üniversitesi’nde TÜBİTAK Projesi Heyecanı

“TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2023/2 Dönemi Bilimsel Değerlendirme Sonuçları…

Kültür Sanat Haberleri

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Nisan Ayında Muş’a Turistik Tren Seferleri Başlıyor

“Bakan Uraloğlu Müjdeyi Verdi: Nisan Ayında Muş’a Turistik Tren Seferleri Başlıyor!” Ulaştırma ve…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri