Skip to main content

`Biz Misyoner değiliz..`

Muş Haber Fotoğrafı

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) raporlarına göre misyonerlik faaliyetlerinde ismi kayıtlı olan Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV), hafta sonu okul açılışında protokol tarafından devlet töreni ile karşılandı. Daha önce Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesinde görülen bir davada, ÇEV’in misyonerlik faaliyetleri içinde olduğu MİT’ten gelen raporlarla doğrulanmıştı.

MİT RAPORLARI MAHKEMEYİ AYDINLATTI

Daha önce araştırmacı Yazar Yılmaz Dikbaş ÇEV’in Protestan misyonerlik faaliyetleri içinde olduğunu yazmıştı. Bu yazının ardından ÇEV Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesinde, Diktaş aleyhine dava açtı. Açılan davada, araştırmacı Yılmaz Dikbaş, mahkemeye sunulan MİT raporunda aynı bilgilerin yer alması üzerine beraat etmişti.

Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV)’in araştırmacı Yılmaz Dikbaş aleyhine açtığı davayı, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) raporunu gerekçe göstererek reddetti. Dikbaş’ın, “ÇEV’in misyonerlik faaliyetlerinde bulunduğu ve üyelerinden topladığı paraları misyoner örgütlere aktardığı” yönündeki iddiaların MİT raporunda da yer aldığını belirten mahkeme, davanın reddine karar verdi. Üsküdar Gazetesi sahibi Adnan Odabaş da Sağlık Eğitim Vakfı’nın (SEV) açtığı 30 bin yeni liralık tazminat davasından Milli İstihbarat Teşkilatı raporu sayesinde kurtulmuştu.

RAPOR ORTADA

Mahkeme kararında, Dikbaş’ın gündeme getirdiği iddiaların, MİT ve Emniyet’ten gelen yazılarla doğrulandığı ve dile getirdiklerinde gerçeğe aykırılık olmadığı kaydedildi. MİT Müsteşarlığı’nın 30 Kasım 2006 tarihli yazılarında ve ekindeki İçişleri Bakanlığı’na hitaben yazılmış yazı örneğinde, Dünya Kiliseler Birliği’nin ülkemizdeki Hıristiyanlaştırma faaliyetleri çerçevesinde bazı dernek ve vakıflar vasıtasıyla topladıkları paraları, Hıristiyan dünyasına hizmet amacıyla kullandığına işaret edilen kararda şöyle denildi: “Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizdeki kimsesiz ve zeki çocuklara burs verilerek Hıristiyanlaşmasına hizmet edecek kadroların oluştuğu belirtilerek konuya ilişkin yapılan araştırma sonucu hazırlanan ve eklenen bilgi notunda Çağdaş Eğitim Vakfı’nın Amerikan Board Heyeti ile sevk-koordinasyon içerisinde olup bölgesinde eğitim ve öğretim projesi hazırlayarak Amerikan Board’dan yardım talebinde bulunduğu, ÇEV’in ayrıca ‘3 bine yakın öğrenciye burs vermektedir.’ raporunun yer aldığı görülmüştür.” denildi. Karar metninde Dikbaş’ın açıklamalarında gerçeğe aykırı bir durum olmadığı, hukuka aykırılık teşkil etmediği, bu sebeple beraatine ve tazminat isteminin reddine karar verildiği belirtildi.

BİZ MİSYONER DEĞİLİZ

Mit raporlarının olmasına rağmen geçtiğimiz gün, Bulanık Yemişen Pekcan İlköğretim Okulunun açılışında, ÇEV üyeleri devlet protokolü eşliğinde karşılandı. Milli Eğitim Müdürlüğünden tahsis edilen resmi araçla, hava alanından alınarak okul açılışına götürülen üyeler, yine aynı araçla hava alanına bırakıldı. Konuyla ilgili soruları yanıtlayan ÇEV Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Esin Ergin “böyle bir şey olması mümkün değildir. Bize çamur atıyorlar. Bizim misyonerlikle bir alakamız olamaz. Bu tamami ile bizi yıpratmaya çalışanların bir oyunudur” diye konuştu. Muş Ovası

 NULL

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri