Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) raporlarına göre misyonerlik faaliyetlerinde ismi kayıtlı olan Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV), hafta sonu okul açılışında protokol tarafından devlet töreni ile karşılandı. Daha önce Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesinde görülen bir davada, ÇEV’in misyonerlik faaliyetleri içinde olduğu MİT’ten gelen raporlarla doğrulanmıştı.

MİT RAPORLARI MAHKEMEYİ AYDINLATTI

Daha önce araştırmacı Yazar Yılmaz Dikbaş ÇEV’in Protestan misyonerlik faaliyetleri içinde olduğunu yazmıştı. Bu yazının ardından ÇEV Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesinde, Diktaş aleyhine dava açtı. Açılan davada, araştırmacı Yılmaz Dikbaş, mahkemeye sunulan MİT raporunda aynı bilgilerin yer alması üzerine beraat etmişti.

Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV)’in araştırmacı Yılmaz Dikbaş aleyhine açtığı davayı, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) raporunu gerekçe göstererek reddetti. Dikbaş’ın, “ÇEV’in misyonerlik faaliyetlerinde bulunduğu ve üyelerinden topladığı paraları misyoner örgütlere aktardığı” yönündeki iddiaların MİT raporunda da yer aldığını belirten mahkeme, davanın reddine karar verdi. Üsküdar Gazetesi sahibi Adnan Odabaş da Sağlık Eğitim Vakfı’nın (SEV) açtığı 30 bin yeni liralık tazminat davasından Milli İstihbarat Teşkilatı raporu sayesinde kurtulmuştu.

RAPOR ORTADA

Mahkeme kararında, Dikbaş’ın gündeme getirdiği iddiaların, MİT ve Emniyet’ten gelen yazılarla doğrulandığı ve dile getirdiklerinde gerçeğe aykırılık olmadığı kaydedildi. MİT Müsteşarlığı’nın 30 Kasım 2006 tarihli yazılarında ve ekindeki İçişleri Bakanlığı’na hitaben yazılmış yazı örneğinde, Dünya Kiliseler Birliği’nin ülkemizdeki Hıristiyanlaştırma faaliyetleri çerçevesinde bazı dernek ve vakıflar vasıtasıyla topladıkları paraları, Hıristiyan dünyasına hizmet amacıyla kullandığına işaret edilen kararda şöyle denildi: “Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizdeki kimsesiz ve zeki çocuklara burs verilerek Hıristiyanlaşmasına hizmet edecek kadroların oluştuğu belirtilerek konuya ilişkin yapılan araştırma sonucu hazırlanan ve eklenen bilgi notunda Çağdaş Eğitim Vakfı’nın Amerikan Board Heyeti ile sevk-koordinasyon içerisinde olup bölgesinde eğitim ve öğretim projesi hazırlayarak Amerikan Board’dan yardım talebinde bulunduğu, ÇEV’in ayrıca ‘3 bine yakın öğrenciye burs vermektedir.’ raporunun yer aldığı görülmüştür.” denildi. Karar metninde Dikbaş’ın açıklamalarında gerçeğe aykırı bir durum olmadığı, hukuka aykırılık teşkil etmediği, bu sebeple beraatine ve tazminat isteminin reddine karar verildiği belirtildi.

BİZ MİSYONER DEĞİLİZ

Mit raporlarının olmasına rağmen geçtiğimiz gün, Bulanık Yemişen Pekcan İlköğretim Okulunun açılışında, ÇEV üyeleri devlet protokolü eşliğinde karşılandı. Milli Eğitim Müdürlüğünden tahsis edilen resmi araçla, hava alanından alınarak okul açılışına götürülen üyeler, yine aynı araçla hava alanına bırakıldı. Konuyla ilgili soruları yanıtlayan ÇEV Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Esin Ergin “böyle bir şey olması mümkün değildir. Bize çamur atıyorlar. Bizim misyonerlikle bir alakamız olamaz. Bu tamami ile bizi yıpratmaya çalışanların bir oyunudur” diye konuştu. Muş Ovası

 NULL