Skip to main content

`Öğrenciler okula gitmeyecek..!`

Muş Haber Fotoğrafı

Varto Çaylar Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Müdürü Olcay Karataş’ın okul ihalesini siyasi inisiyatif dışında sonuçlandırmasının ardından Müdürlükten alındığı ile ilgili iddialar Vartoda günün konusu oldu.

Varto Çaylar Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Müdürü Olcay Karataş’ın, Müdürlük görevinden alınarak, Varto İlçe merkezinde bulunan Hürriyet İlköğretim Okuluna Müdür Yardımcısı olarak atanmasına tepki gösteren öğrenciler ve öğrenci velileri imza kampanyası düzenleyip, protesto gösterisi yaptı.

Çaylar Yatılı İlköğretim Bölge Okulu bahçesinde 35 köyden gelen öğrenci velileri ve öğrencileri görevden alınmayı protesto ederek, müdürün tekrar görev yerine gelmesini istedi. Yapılan protesto gösterisinde bir konuşma yapan Çaylar Yatılı İlköğretim Bölge Okulu, Okul Aile Birliği Başkanı Hasan Sağlam, görevini layıkıyla getiren okul müdürünün görev yerinin değiştirilerek cezalandırılmasına anlam veremediklerini belirterek şunları kaydetti: ““ Okul Müdürümüzün görevden alınarak, yerinin değişimi konusuyla ilgili olarak Varto İlçe Milli Eğitim Müdürümüz ve Kaymakamızla görüştük ,yaptığımız görüşmeler sonrası hiçbir gerekçe gösterilmeden ve nedeni bilinmeden görev yerinin değiştirildiğini anladık. Okulumuzda öğrencisi bulunan bazı velilerle birlikte, Sayın Vali Yardımcımıza giderek, okul müdürümüz hakkında bazı açıklamalarda bulunduk. Müdürümüzün buradan ayrılacak olması, biz velilerin çok üzüleceğini belirterek, okul müdürümüzün disiplin, temizlik alışkanlığı, okul içerisindeki tutum ve davranışları öğrencilerimizle iletişimi çok farklı, sabah saat 06.00’da okula gelip 21.00 sıralarına kadar öğrencileriyle ilgilenmesi bizim öğrencilerimize bir fırsat olarak görüyoruz” diye konuşan Sağlam devamla şunları belirtti: “Eğer müdürümüz buradan ayrılırsa biz onu geri getirmek için her türlü fedakarlıktan kaçınmayarak çalışacağız. Biz veliler, köylerde bulunan diğer velilere ulaşarak 35 tane köye gittik, gittiğimiz köylerdeki velilere durumu anlatınca onlardan da büyük destek aldık. Okulumuzda bulunan 300 veliden 245’ine ulaşarak imzalarını toplamış bulunmaktayız. Diğer köylerde bulunan velilere hava koşulları ve ulaşım sıkıntısı olduğundan ulaşamadık. 19 sayfalık ve 245 imzalı dilekçemizi Valilik makamına verdik. Bu konuyu velilerle istişare ettiğimizde, bazı velilerin okul müdürümüzün gideceğini duymaları üzerine ağladıklarını gördük. Okul müdürümüzün gitmesini hiçbir veli istemiyor. Daha önceden de başka müdürlerimiz oldu, hiçbir müdürümüz bu müdürümüz kadar özverili ve başarılı bir şekilde çalışmamıştır. Müdürümüz gerçekten aranan insanlardan biridir. Okul Müdürümüz geldiğinden beri okulun temizliğine önem vermiştir. 5-6 yaşında okula gelmiş anne ve baba şefkatinden yoksun bulunan çocuklarımıza bu sevgiyi vermiştir. Okulumuz, onun zamanında daha değişik bir konuma girmiştir” dedi.

ÇOCUKLARIMIZI OKULA GÖNDERMEYECEĞİZ

Okul Aile Birliği Başkanı Hasan Sağlam, velilerle görüştüklerini ve eğer müdür eski görevine iade edilmezse, çocuklarını okula göndermeyeceklerini ifade ederek şunları söyledi; “Eğer okul müdürümüz okulumuza geri verilmezse en son tepkimiz öğrencilerimizi okula göndermeyişimiz olacaktır. İlçe Milli Eğitimi gelip boş okula ve sıralara eğitim verebilirler. Görüştüğüm öğrenci velileri, anne ve bacılarımız gerekirse Ankara’ya Başbakan Recep Tayip Erdoğan’a kadar gideceklerini ve bu yolsuzluğun peşini bırakmayacaklarını söylediler” dedi.

Çaylar YİBO Okul Temsilcisi Yasemin Atça, sekiz yıldır Çaylar YİBO’da okuduğunu belirterek, bu süre içerisinde bir çok müdürün gelip gittiğini ama bu müdürlerinin kendilerine sahip çıkarak özverili bir çalışma yaptığını belirterek şunları söyledi: “Önceden verilen giysilerimiz ve yemeklerimiz pek iyi değildi, su , banyo, okulun temizlik sorunları vardı, pencereler kırık, tuvaletler bozuktu. Öğretmen eksiğinden dolayı derslerimiz boş geçiyordu. Ama bu müdürümüz zamanında giysilerimiz ve ayakkabılarımızın kalitesinde bayağı bir değişiklik oldu. Yemekler değişti. Su, tuvalet, banyo ve temizlik sorunlarımız çözüldü. Bizler, bu yıl OKS sınavına gireceğimizden dolayı ilçedeki bulunan değişik dershanelere gelmek istedik, ama dershane ücretinin bin 200 YTL olduğunu duydum. Bizim okul müdürümüz dershane ile bizimle beraber görüşüp, dershane ücretini taksitle 700 YTL ye indirtti. Maddi durumu iyi olmayan ama çalışkan olan bazı arkadaşlarımızı da kendisi ve başka bir öğretmenimiz karşıladı ve bazı öğrencileri de ücretsiz kayıt yaptırdı. Sağ olsun müdürümüz dershane ye kayıtlı 21 arkadaşımızı hafta içi her gün akşam 15.00 ile 18.00 arası bizleri okulun aracıyla Varto’ya götürüp tekrar Çaylar’a getirtiyor. Hafta sonları ise sabah 06:30 da bizzat kendisi bizleri kaldırıp, okuldan dershaneye getiriyor. Saat 12:00’da bizleri tekrar geri götürüyor. Çaylardan Varto’ya gelmek gerçekten çok masraflı ama bu sayede masrafımızı yarı yarıya indirmiştir. Yaptıklarından dolayı öğretmenimize teşekkür ederim. Okuldaki bütün arkadaşlarımız müdürümüzün gitmesini istemiyor” dedi.

Çaylar YİBO 4/b sınıfı öğrencisi Kader Sönmez ise, okul müdürünün görevden alınmasına tepki göstererek şunları kaydetti: “okul müdürümüz okulumuzdan gitmesini istemiyoruz. Çünkü müdürümüz sadece bana değil okulumuzda bulunan tüm öğrencilerimizle ilgilendiği için çok seviyoruz. Şu ana kadar gördüğüm en iyi öğretmenlerden biridir.Okulumuzu çok düzenli bir şekle getirdi. Gitmesini istemiyoruz.Sorunlarımız olduğu zaman çok rahat bir şekilde kendisine söylüyoruz. O da babamız ve annemiz burada olmadığı için aynı babamız gibi yardım ediyor” dedi.

Çaylar YİBO okul öğretmenlerinden bir öğretmene konuyu sorduğumuzda ise kendisinin 3 yıldır bu okulda görev yaptığını belirterek, “Olcay öğretmenin okula gelmesiyle okulun çehresi değişti. Velilerin okula bakış tarzları ve öğrencilerin okula karşı tutumları bayağı değişti. Eskiden okula yılda bir gelen veli artık bir ya da iki hafta da bir kesin gelip çocuklarıyla ilgileniyorlar. Okul müdürümüzün şimdiye kadar olumsuz her hangi bir tarafını görmedim. Çeşitli kişisel olaylardan dolayı okul müdürümüz buradan alınmaya çalışılıyor. Kişisel polemiklere dayanan bazı insanlar, kendi menfaatleri ile ilgili olarak şikayette bulunmuşlar. Benim okul müdürümü tanıdığımdan bugüne kadar Okul Müdürünü devletçi, Milliyetçi bir insan ve Atatürkçü bir insan olarak şimdiye kadar gördüm. Devletin bir kuruşuna dahi yan bakmayan bir müdür olarak gördüm. Bir önceki yıl okula gelen para yetmezken, geçen yıl 300 bin YTL Milli Eğitim Müdürlüğü kasasına geri gitmiştir. Bu yılda gelen paradan 320 bin YTL tekrar gidecek olması her şeyi anlatıyor. Hocamızın okulumuza gelmesiyle okulumuzda fiziki ve eğitim öğretim alanında her şey değişti.Böyle bir insanın eğitime büyük katkılar sağlarken hiçbir sebep gösterilmeden görev yerinin değiştirilmesi okul velileri ve çalışanları olarak bizleri fazlasıyla tedirgin etmiş ve üzmüştür. Gitmesini herkes gibi biz çalışanlarda istemiyoruz” dedi.
İddialara göre Okul ihalesinin partiye yakın isimlere verilmesi konusunda okul müdürü Olcay Karataş’a siyasi baskı yapılmış, ihalenin kurum menfaati gözetilerek sonuçlandırılmasına tahammül göstermeyen siyasiler, müdürün görevden alınması konusunda harekete geçmişti. Muş Ovası
 NULL

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri