Muş’ta başlık parasının kalkmasıyla birlikte yapılan düğünlerin sayısında da artış olduğu belirtildi. Yıllardan beri geleneksel hale getirilen ve Türk filmlerine dahi konu olan başlık parası, Muş’ta artık kalktı. Başlık parasının kalkmasıyla birlikte yapılan düğünlerde de artış olduğunu belirten Bidiri Aşiret Reisi Hikmet Karayel, özellikle kırsal bölgelerde sosyal bir yara haline gelen başlık parasının kalkmasının, güzel yanlarını görmeye başladıklarını kaydetti.
    Hasköy İlçesi’nde yeğeni Yüksel Karayel’ın düğününe katılan aşiret reisi Karayel, aşiret reislerinin yıllardan beri çaba göstermesine rağmen başlık parasını kaldıramadıklarını, ancak fakirliğin ve yoksulluğun baş göstermesiyle birlikte başlık parasının yavaş yavaş kendiliğinden kalktığını söyledi. Başlık parası yüzünde kız ve erkek tarafları arasında tatsız olaylarında yaşandığını kaydeden Karayel, “Türkiye’nin en fakir ili olan, ekonomik yönden çökmüş durumda bulunan Muş’ta artık başlık parasının alınmasını doğru bulmuyorum. Birbirlerini seven gençlerin kavuşmasını, yuvalarını kurmalarını daha anlamlı buluyorum. Zaten başlık parasının kalkmasıyla Muş’ta yapılan düğün sayısında da önemli ölçüde artış olduğunu görüyoruz. Eskiden sadece hafta sonu yapılan düğünlerin artık hafta içinde de yapıldığını görüyoruz” dedi. Başlık parasının birbirini seven bir çok kişinin hayatına mal olduğunu da kaydeden Karayel, “Sevdiğini başlık parası yüzünden alamayan gençler, bunu gurur meselesi yaparak sevdiğinin canına bile kıymışlardı. Yüzyıllar süren bu geleneğin kalkması oldukça sevindirici bir gelişmedir” şeklinde konuştu.
     Mutluluğu gözlerinde okunan damat Yüksel Karayel, sevdiği kız için başlık parasını vermemenin mutluluğunu yaşadığını belirtirken, çiçeği burnunda gelin Keziban Göçmen de, babasının başlık parası almamasını kendisini son derece memnun ettiğini kaydetti. Başlık parasının alınmamasının, kızların bir eşya gibi alınıp, satılmadığının bir göstergesi olduğunu ifade eden Göçmen, bu geleneğin kaldırılmasının en çok genç kızları mutlu ettiğini belirtti.

NULL