Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Malazgirt’te yalnızca Türk tarihinin değil insanlık tarihinin de en önemli harplerinden birinin cereyan ettiğini söyledi. Bakan Koç, Muş’un Malazgirt İlçesi’nde anıt alanında düzenlenen, Malazgirt Zaferi’nin 934. yıldönümü kutlamalarına katıldı.
     Koç, 26 Ağustos 1071 tarihinde, Sultan Alparslan’ın 50 bin kişilik orduyla, 200 bin kişilik Bizans ordusunu yenerek Anadolu’nun kapısının Türklere açılmasını sağladığını söyledi.


Bu savaşın, Malazgirt Meydan Muharebesi olarak tarihe geçtiğini kaydeden Koç, ”Bu savaş milletimiz için bir dönüm noktası olmuştur” dedi. Malazgirt’te yalnızca Türk tarihinin değil, insanlık tarihinin de en önemli harplerinden birinin cereyan ettiğini anlatan Koç, şunları söyledi:
    ”Bu tarihten sonra Anadolu artık bütün suların buluştuğu bir büyük ırmak gibi gürül gürül akacaktır. Orta Asya’dan, Kafkasya’dan, Karadeniz’den, Ortadoğu’dan, Balkanlardan gelenlerle beraber 1071’den sonra geçen bin yılda, gürül gürül akan bu ırmak, bizlere bugün müşterek bir tarih, müşterek bir vatan, müşterek bir devlet ve müşterek bir millet bıraktı. Bizler bu sayede önümüzdeki bin yıla millet olarak, kendine güvenen ve bu güvenle kendini yenileyen, birbirine kenetlenmiş bir irade ile giriyoruz.”

-”İNSAN YÜCELİRSE, DEVLET DE YÜCELİR”-

İnsanın yücelmesi halinde, devletin de yüceleceğini belirten Koç, hükümetin bu nedenle, milleti oluşturan her bir vatandaşı aziz bildiğini ifade etti.
”Hükümetimiz, her türlü ayrımcılığa ve kötü muameleye karşıdır” diye Koç, şöyle devam etti:
”Bu sebeple her türlü sorunun üzerine gitmekteyiz. Bundan sonra da gideceğiz. Bizim hükümetimiz bu büyük milletin önündeki engelleri kaldırarak onu yeniden gürül gürül akacak tabii mecrasına kavuşturmuştur. Hükümetimizin gerçekleştirdiği demokratikleşme ve Avrupa Birliği’ne uyum paketleri, bu amaca matuftur. Bugün aziz milletimiz yeniden Malazgirt’teki azim ve iradeye sahip olarak büyük yoluna devam etmektedir. Milletimizin her bir ferdi yek diğerine aziz bir kardeşi olarak baktıkça yollardaki zorlukları aşarız. Bugün burada, Anadolu’nun her yanında, 26 Ağustos 1071’deki zafer ruhunun ve azminin mevcut olduğunu söylemek istiyorum.”

-‘İYİ NİYETLİ ADIMLARI DESTEKLEYELİM”-

Malazgirt Belediye Başkanı Tahir Kahramener de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, bir süre önce ”aydınlarla” olan görüşmesine değindi. Görüşmede ortaya çıkan olumlu havanın memnuniyet verici olduğunu ifade eden Kahramaner, şunları söyledi:
”Yine Başbakanımız’ın Diyarbakır’ı ziyaretinde, ‘Kürt sorunu hepimizin sorunudur’ şeklideki ifadesi, bizleri Kürt sorununun çözümü için umutlandırmıştır. Gelin hep beraber barış ve kardeşlik adına, demokrasi adına, ülkemizin birlik ve bütünlüğü adına bu iyi niyetli adımları destekleyelim. Çünkü bu ülke hepimizindir.”
Muş Valisi İbrahim Özçimen ise Malazgirt Zaferi’nin yalnızca Türk tarihinde değil dünya tarihinde de önemli bir hadise olduğunu söyledi. Konuşmaların ardından, mehter takımının konseri ve halk oyunları gösterileri sunuldu. Bu arada, temsili Sultan Alparslan, Bakan Koç’a ilçenin anahtarını teslim etti. Vali Özçimen de Koç’a, üzerinde Muş Lalesi’nin simgesinin bulunduğu pano ve bir halı hediye etti.


Kutlama töreni, Türk Yıldızları’nın gösterileriyle sona erdi.


                                                                                             Nejdet ARMAĞAN

NULL