Saadet Partisi Muş İl Başkanı Muhittin Aytunç, hükümetin, kapatma davasından dolayı milletin temel sorunlarını göz ardı ettiğini belirtti. Kapatma davasının hoş bir durum olmadığını, ancak milletin sorunlarının ertelenemeyeceğini söyleyen Aytunç, 1 Temmuz itibariyle elektriğe yapılacak yüzde 22’lik zammı da sert bir dille eleştirerek, “Yola zamla devam ediyorlar” dedi.

Saadet Partisi, Muş İl Başkanı Muhittin Aytunç, elektrik başta olmak üzere doğalgaz ve akaryakıt ürünlerine yapılacak zamları değerlendirdi. 1 Temmuz’dan itibaren elektriğe konutta yüzde 22, sanayide yüzde 21 zam yapıldığını anımsatan İl Başkanı Muhittin Aytunç, bu kararı sert bir dille eleştirdi. Bu zamların yoksul kesimlerin yaşamlarını doğrudan olumsuz etkileyeceğini kaydeden Aytunç, elektriğe yılbaşında zaten yüksek oranda bir zam yapıldığını anımsattı. “Seçimler öncesinde elektriğe 5 yıl zam yapmadık diye övünenler şimdi bunun sanki intikamını alırcasına yüksek oranda zam yapıyorlar. Yola zamla devam ediyorlar” eleştirisinde bulunan Aytunç, hükümetin vatandaşı perişan ettiğini ifade etti.

“VATANDAŞ PERİŞAN”

Dünyada petrol fiyatlarının yükselmesi bahanesiyle akaryakıt ürünlerine yapılan zamları da değerlendiren Aytunç, hükümetin burada fırsatçılık yaptığına dikkat çekti. Yüksek oranda vergi alınmasından dolayı yapılan zamların fiyatlara dünyadaki artıştan daha yüksek yansıtıldığını ifade eden İl Başkanı Aytunç Türkiye’nin benzini ABD’den 3 kat, AB ülkelerinden ise 2,5 kat daha pahalı kullandığını anımsattı. SP İl Başkanı Aytunç, “Milli geliri Türkiye’den 10 kat fazla olan ülkeler benzin ve mazotu bizden daha ucuza kullanıyorlar. Bu da ekonomide büyük bir sıkıntıya neden olur. Mazota yapılan zamlardan dolayı esnafın sadece nakliye masrafı yüzde 80 artmış durumda” diye konuştu. Ekonomideki gidişattan da ciddi anlamda endişe duyduklarını ifade eden Aytunç, “2001 yılındaki kriz bir şok krizdi. Oysa şu anda yavaş yavaş gelen ve vatandaşların iliğine kadar işleyen bir kriz var” dedi. Enflasyon ve temel gıda maddelerindeki yüksek artışa karşın asgari ücrete yüzde 5 oranında komik bir artış yapılacağını da anımsatan Aytunç, asgari ücretliye günlük bir simit parası kadar artış yapılacağını söyledi. Gıda maddelerinde de Türkiye’nin büyük bir tuzağa düşürüldüğünü vurgulayan İl Başkanı Muhittin Aytunç, başta buğday olmak üzere, pirinç, pamuk, mercimek gibi gıda maddelerin ithal edildiğini dile getirdi. Aytunç, Türkiye’nin bir zamanlar tarım ürünlerinde kendi kendine yeten 7 ülkeden biri olmasına rağmen bugün birçok ürününü ithal eder duruma geldiğinin altını çizerek, bunun acı verici bir durum olduğunu söyledi.

 Muş Ovası Gazetesi