Muş’ta kış mevsiminde kar yağışının az olması ve ilkbahar mevsiminde yeterince yağmurun yağmadığı Muş’ta akarsulardaki su seviyesi geçmiş yıllara oranla oldukça düşük seviyede. Her yıl ilkbahar mevsiminde yatağından taşarak yakınındaki köyleri ve binlerce dönem tarım arazisini sular altında bırakan Karasu Nehri’ndeki su seviyesi görenleri şaşırtıyor.

Muş’ta irili ufaklı birçok akarsuda su seviyesi kuraklık tehlikesinin kapıda olduğunu açıkça gözler önüne seriyor. Her yıl ilkbahar mevsiminde yataklarına sığmayarak baskınlara sebep olan akarsularda su seviyesi oldukça düşük durumda. Muş’un akarsuları olan Murat ve Karasu nehirlerindeki su seviyesinin yaz mevsimindeki seviyelere yakın olması tarım ve hayvancılık yaparak geçimini sağlamaya çalışan vatandaşları korkutuyor.

Kuraklığın kapıda olduğunu belirten vatandaşlar, akarsulardaki su seviyesinin son yıllarda görülmeyen bir durum olduğunu belirterek, “İlimizdeki tüm akarsularda su seviyesi çok düşük. Bu büyük bir tehlike arz ediyor. Her yıl bu mevsimlerde sel tehdidi yaşanırken bu yıl akarsularda su yok diyebiliriz. Böyle bir mevsim yıllardır görülmemiştir. Akarsularda su seviyesi şimdi bu seviyede ise yaz mevsiminde bu akarsular tamamen kuruyabilir” diye konuştular.

Devlet Su işleri Müdürlüğü yetkilileri de il genelindeki tüm akarsulardaki su seviyesinin düşüklüğünü doğrulayarak, geçen yıllara oranla bu mevsimdeki su seviyesinin yarı yarıya fark ettiğini açıkladılar. Topkan Haber Ajansı