Zengin bitki örtüsü ile bilinen Muş yaylaları baharın gelmesi ile birlikte hayvancılık ile uğraşan vatandaşların akınına uğramaya başladı. Kuraklık yaygın olduğu Doğu ve Güneydoğu Bölgesinde hayvancılıkla uğraşan vatandaşlar Muş’a akın ediyor.

Muş’ta geçimlerini hayvancılık yaparak sağlayan vatandaşlar yaylaları şenlendirdiler. Bol yeşili ve zengin bitki örtüsü ile bilinen Muş yaylaları, her yıl olduğu gibi yine sürü sahiplerinin akınına uğradı.

İlkbaharla birlikte Kozma, Şerafettin, Karaçavuş dağları ve Şen yayla bölgeleri hayvancılıkla uğraşan vatandaşların akınına uğruyor. Uzun geçen kış mevsiminin ardından yaylalara çıkarılan sürülerle yaylalar yeniden şenlendi.

Geçimlerini hayvancılık yaparak sağlayan köylüler traktörlerle yaptıkları zorlu yolculuktan sonra yaylalara yeniden çıkmanın sevincini yaşıyor.
Yaylalara çıkmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden sürü sahipleri, yaylalarda daha huzurlu olduklarını kaydettiler. Hayvanların yaylalarda zengin bitki örtüsü ile daha iyi beslendiğini öne süren sürü sahipleri, ilkbaharın gelmesini dört gözle beklediklerini söylediler.

Uzun süren kış mevsiminden dolayı hayvanlarını ahırlardan çıkaramadıklarını söyleyen sürü sahipleri, “Kış mevsimi oldukça uzun sürüyor. Bu süre içerisinde içeride kalan hayvanlara stoklardan, masraf yapmak zorunda kalıyoruz. Ama ilkbaharla birlikte hayvanlar doğaya kavuştu. Artık yavaş yavaş ekin dönemi yaklaşıyor. Hayvanların ekinlere zarar vermemesi ve verimin artması için bir kez daha yaylalara çıkmanın sevincini yaşıyoruz. Yaylara çıkılmaması halinde hayvancılık tamamen yok olur. Yaylalar hayvancılık açısından oldukça önemlidir. Yaylada iki veya üç ay kaldıktan sonra tekrar köye ineceğiz” dedi.

YAYLALARI KİRALIYORLAR
Güneydoğu Anadolu Bölgesinde geçimini büyük ölçüde hayvancılık yaparak sağlamaya çalışan vatandaşlar, Mayıs ayında Muş’un Kozma, Elmabulak, Kızılziyaret ve Zengök yaylalarında koyunlarını otlatmak için 5-6 aylığına kiralayan, yaylacılar gelmeye başladılar.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde hava sıcaklığı artması ile birlikte gelmeye başladıklarını belirten Koyun sahiplerinden Hilmi Akın, “her yıl olduğu gibi bu yılda da koyunlarımızı yaylalara çıkarmak için Diyarbakır’ın Silvan İlçesine bağlı köylerinden geliyoruz. Bölgenin çok sıcak olması sebebiyle koyunlarımız orada telef olmaması için Muş’un kırsalında 5-6 aylığına kiraladığımız yaylalarda çadır kurarak konaklıyoruz. Yaylalarda havaların serin olması koyunlarımızı son bahara kadar yaylalarda indirmeyiz” dedi.

Özellikle geçiş güzergahları karayolları olduğu için trafiği zaman zaman engellemek zorunda kaldıklarını ifade eden Akın, “koyunlarımızı gece gündüz otlayarak getirirken tüm yiyecek ve ihtiyaçlarımızı ise eşek ve atlarla getiriyoruz” dedi.

 Muşun Sesi Gazetesi