İnşaat sektöründe yaşanan fiyat artışları sektörde zor günler yaşanmasına sebep oluyor. İlkbahar mevsimi ile birlikte inşaat sezonun açılmasının ardından zamlı fiyatlardan malzeme almak zorunda kalan vatandaşlar, fiyat artışlarının çalışmaları olumsuz yönde etkilediğini söylediler.

Muş’ta kış mevsimi sebebiyle tamamen duran inşaat sezonu ilkbahar mevsimi ile birlikte hareketlenmeye başlarken, malzemelerdeki fiyat artışları sektörde adeta şok etkisi yarattı. Yaklaşık dört ay içerisinde yaşanan fiyat artışları sebebiyle inşaat sektöründe zor günlerin yaşandığını söyleyen vatandaşlar, zamların büyük sıkıntılar doğurduğunu söylediler.

Muş’ta inşaat malzemesi satıcılığı yapan Yaşar Şener, tüm zamların dört ay içerisinde geldiğini ve geçen yılki fiyatlarla şimdiki fiyatlar arasında büyük farklar bulunduğunu söyledi. İnşaat malzemesinde en büyük zammın demire geldiğini belirten Yaşar Şener, inşaatlarda en çok kullanılan ve önemli bir malzeme olan demirin çok fazla zam almasının büyük fiyat farklarını doğurduğunu kaydetti. Geçen yıl demirin kilogramının 87 YKr ile 1.01 YTL arasında değiştiğini ancak bu yıl demirin 1.09 YTL ile 2 YTL fiyattan satışa sunulduğunu söyleyen Şener, “Piriket yüzde 35, kireç yüzde 40, tuğla yüzde 30, çimento yüzde 20 zamlandı. Bu fiyat farkları inşaat sektöründe çok büyük fiyat farkları doğurdu. Yani bu fiyatlar ile 10 bin YTL’ye evini mal etmek için hesaplar yapan vatandaşımız şimdi evini 14 bin YTL’ye ancak yapabilir. Bu fiyat farkı da çok az bir fiyat farkı değil” dedi.

Muş’ta müteahhitlik yapan vatandaşlarda oldukça zor durumda kaldıklarını belirttiler. Geçen yıl ki birim fiyatları ile iş aldıklarını ancak fiyatların oldukça zamlandığını belirterek zarar edeceklerini söyleyen müteahhitler, “Geçen yıl ki birim fiyatlarına göre iş alıp bu yılki zamlı fiyatlarla iş yapmak zorunda kalacağız. İş yaptığımız kurumdan fiyat farkı alma imkanı olabilir ama bu fiyat farkı da bizlerin zararını kapatmaz. Çok büyük sıkıntılar yaşanacaktır” diye konuştular.

 Topkan Haber Ajansı