Belediye meydanında düzenlene mitingde halka hitap eden Türk, “Kürt sorunu çözülmedikçe ne demokrasi ne de özgürleşme olur. Ama artık taşlar yerinden oynamaya başladı” dedi.

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Genel Başkanı Ahmet Türk, Kürtlerin bu ülkede Türk halkı ile birlikte barış kardeşlik ve özgürce yaşamak istediklerini belirterek yerel seçimler öncesi makarna, kömür ve çamaşır makinesi dağıtıldığı iddia ederek, “Sayın Erdoğan çamaşır makinesi bile sizi paklayamaz” dedi.

Belediye meydanında düzenlenen DTP mitingi kalabalık bir katılımla gerçekleştirildi. Düzenlenen mitinge DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, DTP Bitlis Milletvekili Nezir karabaş, DTP Batman Milletvekili Bengi Yıldız ile Muş Milletvekilleri Sırrı Sakık ve Nuri Yaman katıldı.

Türkiye’de Kürt sorununun çözülmediği müddetçe sorunların aşılmasının mümkün olmayacağını belirten DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, “Biz Kürt halkının bu duruşunu gördüğümüz zaman bizi hiç kimsenin durduramayacağını bir kez daha anlıyoruz. Bu ülkede çeşitli sorunlar var. Ama en önemlisi olan Kürt sorunu çözülmedikçe ne demokrasi ne de özgürleşme olur. Ama artık taşlar yerinden oynamaya başladı. Yıllarca operasyonlar yapıldı ama yine Kürt halkı ayaktadır. Kürtler bu ülkede özgürce yaşamak istiyor, kardeşlik, barış ve demokrasi istiyor. Türk halkı ile özgürce eşit şartlarda ve kardeşçe yaşamak istiyor. Ama birileri Kürtleri uyutmaya çalışıyor. Bir taraftan TRT Şeş’i çıkardılar bir taraftan da sizlere Kürtçe hitap ettiğimiz zamanda hakkımızda tutanak tutuyorlar. Ben bu iki yüzlülüğü çıkarmak için mecliste Kürtçe konuştum ama bizi vatan haini ilan ettiler” dedi.

Seçim öncesi halka çeşitli yardım malzemeleri dağıtıldığı kaydeden Türk, “Seçim gittikçe yaklaşıyor ama kömür, makarna, çamaşır makinesi ile halkı susturmaya çalışıyorlar. Sayın Erdoğan seni çamaşır makinesi bile paklayamaz. Bizim halkımız neredeyse biz oradayız. Mevki makam için siyaset yapmıyoruz. Özgür bir gelecek için halkımızla omuz omuza olacağız. Şimdi bizleri etnik milliyetçilik yapmakla suçluyorlar. Oysa biz buna tamamen karşıyız. Bu topraklarda Türklerle, Lazlarla, Çerkezlerle yıllarca kardeşçe yaşamışız. Ama inkarcı, imhacı politikalarla Kürtleri kazanamazsınız. Kürtler özgürlüklerine düşkün bir haktır” diye konuştu.

DTP Muş Milletvekili Nuri Yaman ise yaptığı konuşmada Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın beş yıl önce Muş’taki mitinginde içme suyu sorunun çözümü için namus sözü verdiğini ancak bu sözün yerine getirilmediğini söyledi.

DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık ise, Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede’ye yüklenerek, “Şimdiki belediye başkanımız ve AKP adayı belediye başkanımız eski bir emniyetçi ve halen göğsünde polis rozeti taşıyor. Bu halka sivil kafalı idareciler lazım. Biz geldiğimiz zaman halka tepeden bakmayacağız. Bizim aramızda halka tepeden bakan bir belediye başkanı olamaz. Yüreksizlere oy vermeyin. 29 Mart’ta yüreksizlerin hepsinden hesap soracağız. Biz bugüne kadar çok acılar çektik. Bu acıların ve yaraların sarılacağı gün 29 Mart’tır. Türk ve Kürt halkı ile bu coğrafyada yaşayan tüm halklarla kardeş olacağız. Muş nasıl Kürtlerin ana yurdu ise Türklerinde Çerkezlerinde ana yurdudur” dedi.

DTP Belediye Başkan Adayı Nimet Sezgin, arka sokaklara hizmet götüreceklerini kaydederek göreve gelmeleri halinde 24 saat içme sularının akacağını söyledi.
Düzenlenen miting daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı. Geceyi Muş’ta geçirecek olan DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, yarın Varto ilçesinde düzenlenecek olan mitinge katılarak daha sonra Bitlis iline geçecek.

 Muşun Sesi Gazetesi