Varto’dan Malatya’ya göç eden ve 9 ay önce trafik kazası geçiren Taç, tedavinin ardından vücudunun boyun alt bölümü tutmadığı ve buna bağlı olarak nefes alamadığı için yaşamını evinde solunum cihazına bağlı olarak sürdürüyor.

Malatya’nın Darende ilçesinde 9 ay önce geçirdiği trafik kazasında komaya giren Yıldırım Taç, tedavinin ardından vücudunun boyun alt bölümü tutmadığı ve buna bağlı olarak nefes alamadığı için yaşamını evinde solunum cihazına bağlı sürdürmek zorunda kaldı.

Yıldırım Taç, kardeşi Naim Taç’ın kullandığı araçla Darende ilçesinde kaza geçirdiği kazada ağır yaralanırken bir arkadaşı da hayatını kaybetmişti.
Yıldırım Taç, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nde yoğun bakımda 3 ay tedavi gördükten sonra taburcu oldu. Yaşamını evinde solunum cihazına bağlı devam eden Yıldırım Tac’ı zor bir hayat bekliyor.

“KOCAMIN İYİLEŞMESİ İÇİN ÇOCUKLARIMLA HASTANE KAPISINDA 3 AY DUA ETTİM”
Eşinin tedavisi için 3 ay hastane kapısında beklediğini söyleyen Aysel Taç, “Kazada ağır yaralanan eşim, yoğun bakıma alınırken, eşimin kardeşi Naim Taç, kazaya sebebiyet verdiği gerekçesiyle tutuklandı. Kocamın iyileşmesi için çocuklarımla hastane kapısında 3 ay dua ettim. Tedavisinin sona erdiğini eve götürebileceğimizi, ancak solunum cihazına bağlı olarak yaşamak zorunda olduğunu söylediler. Evin bir odasını yoğun bakım servisi haline getirdik. Vücudunun boyun altından sonraki bölümünü oynatamıyor. Sürekli yanında birinin bulunması gerekiyor.” dedi.

Yetkililerden yardım beklediğini söyleyen Aysel Taç, “Kimse şu ana kadar yardım elini uzatmadı. Evde tek başıma böyle ağır bir hastaya bakıyorum. 2 tane çocuğum var. Herhangi bir gelirim de yok. Elektrik faturamı bile ödeyemiyorum. Eşim cihaza bağlı, zor durumdayım. Devletten ve hayırsever vatandaşlardan yardım bekliyorum.” diye konuştu.

Cihazların bir kısmını Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Müdürlüğü’nden temin ettiklerini kaydeden Aysel Taç, “Cihazların 2 tanesini doktorlar istemişti, bu cihazları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Müdürlüğü’nden aldım. Diğer 2 cihazı ise ben kendim aldım. Cihazın birinin borcu halen duruyor. Sosyal yardımlaşmadan aldığım cihazın birisi bozuldu. Borçla 2 kere cihazı yaptırdım. Elektrik giderse işim zor. Elektrik gittiğinde hastaya elimle nefes veriyorum.” şeklinde konuştu.

BABA ALİ TAÇ, OĞLUNU ZİYARETE GELİRKEN GEÇİRDİĞİ TRAFİK KAZASINDA YAŞAMINI YİTİRDİ
Eşinin, trafik kazasından önce hamallık yaparak geçimlerini sağlamaya çalıştığını anlatan Taç, “Tek maddi destekçimiz kayın babam Ali Can Taç’dı. O da, eşimi hastanede ziyarete gelirken trafik kazası geçirerek yaşamını yitirdi. Bu trafik kazasından sonra hayat bizim için daha zor geçmeye başladı. Hiçbir gelirim ve bizlere bakacak kimsemiz yok. Eşimin küçük kardeşi Şırnak’ta askerlik yapıyor. Kocamın her türlü tıbbi giderini medikalcılardan borçla sağlıyorum. İlk zamanlar eşimin babasının çok desteğini gördük. Elinde neyi varsa eşimin tedavisi için harcadı. Olaydan sonra cezaevine giren ve daha sonra tahliye olan kardeşinin de psikolojisi bozuldu. Şu anda tam bir belirsizlik içindeyiz.” ifadesini kullandı.

Geçirdiği kaza sonrası solunum cihazına bağlı yaşayan Yıldırım Taç’ın 2 çocuğu, babalarının başlarında hem okul derslerine çalışıyorlar, hem de elektrik kesilir korkusuyla sabaha kadar nöbet tutuyor.

10 yaşındaki Doğukan ve 12 yaşındaki Gülcan, babalarının yaşaması için Ankara’ya GATA ve İstanbul Sema Hastanesi’ne götürülüp tedavi edilmesi gerektiğini söylüyor.

 Muşun Sesi Gazetesi