Muş Valisi Erdoğan Bektaş, son olarak faaliyete giren lokum, reçel, helva üretim işletmesinde incelemelerde bulundu.

Vali Bektaş, Cumhuriyet caddesinde kurulan işletmenin 165 bin TL’ye mal olduğunu belirterek, bunun 49 bin TL’sinin devletten kredi olarak karşılandığı söyledi. Bektaş, projelerin Muş gibi fukara memleketlerin kalkınmasında yarar sağladığını ve devlet olarak bu tür işletmelere destek vermeye hazır olduklarını söyledi.

Vali Bektaş, “Bu işletme, Sosyal Riski Azaltma Projesi kapsamında açılan bir işletmedir. Girişimci vatandaşımız kendi imkanlarını ortaya koymuş. Biz de destek verdik ve söylenen proje hayat buldu. Güzel bir faaliyet üretime geçmiş, satışlar devam ediyor. İnsanlara istihdam sağlıyor. İnanıyoruz ki burası geleceği daha parlak bir işletme olacak.” dedi.

Sosyal riski azaltma projesi ile lokum, reçel, helva üretim işletmesi kuran Metin Toktaş ise devlet desteklerinin kendilerine ekmek kapısı olduğunu belirterek, bu projelerle daha sonraki dönemlerde laleler ile ilgili bir işletme daha kurmayı planladıklarını ifade etti.

Toktaş, “Sosyal riski azaltma projeleri bize nefes aldırdı. İşletmemizi kurduk 8 işsize iş imkanı sağladık. Bu projelerle faaliyet alanını daha da genişletmeye çalışacağız. Laleler ile ilgili bir projemiz var. Eğer sağlık açısından bir sıkıntı ile karşılaşmasak Muş’a has lale ile ilgili bir ürün üretmeyi düşünüyoruz. Bununla birlikte pekmez ve sucuk üretimi için ek makinelere ihtiyacımız vardır. Bunları da temin etmemiz durumuna bunların üretimine de başlayacağız.” diye konuştu.

 Cihan Haber Ajansı