Varto Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen Koğ Tepesi Şenlikleri’nin 6’ncısı belediye binası önünde bir araya gelen vatandaşların yaptıkları sağlıklı yaşam yürüyüşüyle start aldı.

16-18 Temmuz 2008 tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanacak olan 6’ncı Koğ Tepesi Şenlikleri’nin startı verildi. Dün sabah Varto Belediyesi önünde toplanan vatandaşlar davul zurna eşliğinde halaylar çektikten sonra sağlıklı yaşam yürüyüşü ile şenliklerin startını verdiler. Sağlıklı yaşam yürüyüşünün ardından belediye iş hanı önünde Varto Belediye Başkanı Demir Çelik tarafından yakılan meşale ile şenliklerin startı verildi.

Koğ Tepesi Şenlikleri ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Varto Belediye Başkanı Demir Çelik, “Bu yıl 6’ncısını düzenlediğimiz şenlikler yürüyüş ile başladı. Sonrasında çarşı merkezindeki belediye iş hanımızın önünde bulunan barış meşalemizi yaktık. Şenlikler 16–17–18 Temmuz tarihlerinde sürecektir. Koğ festivalimizde bir taraftan sempozyumlar, seminerler, öbür taraftan sportif faaliyetler, satranç turnuvası, geceleri de çok değerli sanatçıların vereceği konserlerle devam edecek” dedi.

Şenlikler kapsamında daha sonra Sofular Kahvehanesi caddesinde sergi açılışı yapıldı. Resimlerin ve Varto depremi ile ilgili gazetelerde çıkan haberlerin sergilendiği sergi Vartolulardan ilgi gördü.

Koğ Tepesi Şenliği’ne Varto Belediye Başkanı Demir Çelik, DTP Batman Milletvekili Avukat Ayla Akat Ata, Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) Genel Başkanı Filiz Koçali, Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Küçükdikili Belde Belediye Başkanı Leyla Güven ve vatandaşlar katıldılar.

 Topkan Haber Ajansı