Bayramla ilgili ilk tören Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı önünde başladı. Muş Valisi Erdoğan Bektaş, İl Garnizon Komutanı, Tuğ. General Osman Aydoğan Belediye Başkanı Necmettin Dede sivil toplum kuruluşları Atatürk Anıtına çelek koydular. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra Bayram kutlamalarına, Muş Şehir stadında devam edildi.

Saat 10.00’da Vali Erdoğan Bektaş beraberinde İl Garnizon Komutanı Tuğ. General Osman Aydoğan ve Belediye Başkanı Necmettin Dede halkın ve öğrencilerin bayramını kutladılar. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra günün anlam ve önemini belirten konuşma Muş Milli Eğitim Müdürü İlhami Bayraktar tarafından yapıldı.

19 Mayısın Büyük Önderin Milli Mücadeleyi fiilen başlattığı gün olduğunu belirterek “Milletimizin kendisine vurulmak istenen esaret zincirlerini parçalayıp atma kararlılığının ilk kıvılcımıdır. Ülkenin içinde bulunduğu durumun bir yazgı olmadığını düşünen ve milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararlılığının kurtaracağına inanan Atatürk, Samsun’dan başlayarak bütün ülkeye ve insanlarımıza yansıyan ve yayılan bir kutlu mücadeleyi başlatmıştır. Milli Egemenlik, adaletin, eşitliğin, hürriyetin dayanağı ve milletin namusu, haysiyeti, şerefidir.

Öğrenciler günün anlamına uygun şiirler okudu. Rasim, Şiir, Kompozisyon, dalında dereceye giren öğrencilere çeşitli ödüller verildi.

Bu yıl kutlanan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı’nın kıyafetleri Muş İl Özel İdaresi Tarafından Alındı. Türk Bayrağından Alt ve Üst Eşortman Takımı Flama, Rafya, Mendil, Çember hepsi İl Özel idaresi tarafından Alınıp Bu Anlamlı Günde Çocuklarımıza armağan edildi

Öğrenciler toplu halde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini okudu.