Malazgirt İlçesine Bağlı Hasretpınar köyü İlköğretim Okulunda öğretmenler tarafından anneler günü dolayısı ile okul yararına pilav günü etkinliği düzenledi. Malazgirt İlçesine bağlı Hasretpınar Köyü’nde görev yapan Hasretpınar İlköğretim Okulu öğretmenlerinin düzenlediği 1. Anneler Günü Pilav Şöleni davetlilerin katılımı ile coşkulu bir ortamda gerçekleştirildi.

Hasretpınar Köyü İlköğretim Okulu bahçesinde düzenlenen pilav gününe, Malazgirt İlçe Kaymakamı Bilal Yavaş, Malazgirt Belediye Başkan Vekili Ahmet Şancı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Korkmaz ve çok sayıda davetli katıldı.

Malazgirt’in Hasretpınar Köyü’nde görev yapan öğretmenler anneleri unutmadı ve geleneksel hale getirmeyi düşündükleri Anneler Günü Pilav Şöleni düzenlediler. Köy halkı içinden yılın annelerinin seçildiği şölen Hasretpınar okulu bahçesinde yapıldı.

Günün anlam ve önemini anlatan şiirlerin okunduğu şölene ilçe protokolü ve köy halkı büyük ilgi gösterirken, Hasretpınar İlköğretim Okulu öğretmenleri de misafirlerle yakından ilgilendiler. Şölen sonrasında davetlilere pilav ve ayran ikramı yapılırken, yılın annelerine de ödülleri verildi.

Etkinlik öncesinde konuşan Hasretpınar İlköğretim Okulu Müdürü Erhan Çetkin, kendilerine böyle güzel bir etkinliği gerçekleştirme fırsatı tanıyan yetkililere teşekkür ederek, “Bizlere bu etkinliği hazırlamamızda yardımcı olan Öğreten işadamı Menderes Öğreten’e teşekkürü bir borç biliyoruz. Bizleri kırmayarak etkinliğimize katılan İlçe Kaymakamı sayın Bilal Yavaş, Belediye Başkan Vekili Ahmet Sancı ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Emin Korkmaz ile tüm kurum temsilcilerine teşekkür ederiz” dedi.

Amacımız köyde kadınların ikinci sınıftan çıkarılması olduğunu belirten okul Müdürü Erhan Çetkin, “Köyümüzde kadınların okuma oranı çok düşük. Kızlarımızın çoğu okumuyor. Biz kadınları bilinçlendirmek ve kızlarımızı okula kazandırmak için bu yıl birincisini gerçekleştirdiğimiz Pilav günü bundan sonra her yıl devam ettirmeyi düşünüyoruz” diye konuştu.

Okul öğretmenlerinden Nilgün Atan günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Konuşmasında, tüm dünya ülkelerinde kutlanan Anneler Günü vesilesiyle ile düzenlenen etkinliklere bir farklılık getirerek, pilav günü düzenlediklerini ve köyden genç, orta yaşlı ve yaşlı olmak üzere 3 kategoride yılın annelerini seçtiklerini kaydetti.

Konuşmaların ardından okul öğrencileri Anneler Günü’nün anlam ve önemini belirten şiirler okuyarak şölene renk kattılar.
Yılın Anneleri ödüllerini ise İlçe Kaymakamı Bilal Yavaş, Belediye Başkan Vekili Ahmet Sancı ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Korkmaz takdim ettiler.
Etkinliğin sonunda ise şölene katılan misafirlere pilav ve ayran ikramı yapıldı.

 Muşun Sesi Gazetesi