Muş’ta faaliyet gösteren petrolcüler kaçak yakıtlardan dolayı kapatma aşamasına geldiklerini belirterek, kaçak yakıtların nakliye yapan kamyonlar tarafından mahalle ve köylerde satıldığını iddia ettiler. Benzin istasyonları kaçak yakıttan yana dertli. Muş’ta faaliyet gösteren 12 benzin istasyonu yetkilileri Muş Cumhuriyet Başsavcılığına, Jandarma Alay Komutanlığına ve Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğüne başvuruda bulunup kaçak yakıttan dolayı zor durumda kaldıklarını belirtiler.

Muş’a civar vilayetlerden kaçak yakıtların getirildiğini iddia eden 12 petrolcü nakliye kamyonları depolarında kaçak yakıtın getirildiğini ve bunun da mahalle ve köylerde satıldığını iddia ettiler. Kaçak yakıttan dolayı petrolcülerin zor durumda kaldığını ve piyasalara zarar verildiğini ifade eden firma sahipleri kaçak kullanımın önüne geçilmemesi halinde istasyonları kapatmak zorunda kalacakları ifade edildi.

Satışların bir hayli durgun olduğunu ve kaçak mazotun bunda etkili bir rol üstlendiğini ifade eden benzin istasyonu yetkilileri, işlerin durma aşamasına geldiğini ve istasyonların kapama aşaması ile karşı karşıya olduğunu söylediler.

Enerji Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurumunun akaryakıt kaçakçılığını ve vergi kaybının önlemesi için geliştirdiği ulusal marker (işaretleyici) uygulamasının 200 yılının başından itibaren yürürlükte olduğunu ifade eden benzin istasyonu yetkilileri ulusal markerin tüm istasyonlarda uygulanması gerektiğini de ifade ettiler.
Ulusal markerin kullanılması ile kaçak yakıt satışı yapanların tespit edileceğini ifade eden benzin istasyonları yetkilileri, “Denetimlerde incelenen benzin ve motorinde belli oranın altında ulusal marker çıkarsa ürün “kaçak”; satan, taşıyan, bulunduran, bu özelliğini bilerek ticari amaçla satın alan kişi ya da kurum “kaçakçı” olarak kabul edilip ilgili yasa hükümlerine göre cezalandırılacak”.

12 PETROLCÜNÜN DİLEKÇESİ
Cumhuriyet Başsavcılığı, Jandarma Alay Komutanlığı ve Sanayi ve Ticaret Müdürlüğüne verilen dilekçenin örneği aşağıya çıkartılmıştır:
“Bizler Muş ilinde akaryakıt istasyonu çalıştıran esnaf grubuyuz. Özellikle Van ili istikametinden gelen nakliye kamyonları depolarında kaçak mazot getirerek, Muş ilinde mahalle ve köylerde pazarlamakta, böylelikle piyasaya zarar vermektedirler. EPDK yetkilileri ise, bu hususla mücadelenin kolluk güçlerine ait olduğunu, durumu Jandarma ve Polis’e bildirdiğimizde Cumhuriyet Savcılığının bu hususta talimatlarının olması gerektiğini bildirmektedirler.

Bu sebeple: kaçak olarak getirilen, böylelikle hem piyasa dengelerini bozan, hem de haksız kazanç temin etmekle birlikte suç işleyen bu şahısların yakalanıp adalete teslim edilebilmesi için, özelikle Van istikametinden gelen nakliye kamyonlarının depolarının kontrol edilerek, bu haksız eylemin durdurulması ve sorumluları hakkında adli soruşturma yapılmasına emir ve müsaadeleriniz arz ve talep ederiz”.

 Muşun Sesi Gazetesi