Muş Valisi Erdoğan Bektaş, Muş’un en geri kalmış il konumundan kurtulması için vatandaş odaklı bir çalışma ile başarıya ulaşılabileceğini belirterek, vatandaşların risk alıp piyasaya çıkmadığını ve güvenli liman istediklerini söyledi.

Muş Valisi Erdoğan Bektaş, düzenlediği basın toplantısında Muş’un kalkınması yönünde açıklamalarda bulundu. Muş Valiliği toplantı salonunda gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Vali Erdoğan Bektaş, göreve başladığı günden itibaren Muş’un dört bir yanını gezip bilgi sahibi olduğunu belirterek, Muş’taki avantaj ve dezavantajları tespit ettiğini söyledi. Kalkınmada vatandaşların önemli rolü olacağını belirten Bektaş, “Dağ bayır gezdim ve birçok vatandaşla görüşüp fikir alışverişinde bulundum. Başka illerde olmayan özellikler Muş’ta var. Ama Muş’ta olmayan özellikler de var. Bugüne kadar görev yaptığım her yerde başaracağım ve başardım. Başaramadığım çok az iş oldu. Kendim geçmişi gözden geçirdiğim zaman muhasebe yaptığım zaman görev yaptığım yerlerde neler yaptığım hepsi gözümün önüne geliyor ve muhasebe yaptığımda ne başarılar gerçekleştiğini görüyorum. Muş’la ilgili ciddi tereddütlerim var. Ama ne olursa olsun burada da başarmam lazım. Ben aynı adamım. Üstelik şimdi valiyim ve gücüm daha çok. Muş, potansiyeli olan bir ildir. Muş’taki varlıklar birçok yerde yoktur. Başarabilmek için vatandaşların bizim tekliflerimize olumlu karşılık verip bu yönde çalışmasıdır. Vatandaş bizim tekliflerimize olumlu yanıt verir ve destekleyip bu yönde çalışma yaparsa çok şey başarırız. Muşlunun davranışlarından ötürü 81. il konumundayız. Muş’un geri kalmışlığı bugüne kadar çözümlenememişse demek ki çok zor bir işle karşı karşıyayız. Biz bu zorluğu kabul edeceğiz. Ama zor demek imkansız demek değildir. Başarırsak eğer bu başarı çok büyük bir başarı olur” dedi.

Muş’un değişik bir insan karakteri olduğunu söyleyen Vali Erdoğan Bektaş, “Muşluya tembel diyemeyiz. Tembel olsa kadın, çoluk, çocuk pancar tarlasında gün boyu çalışır mı? Ama diğer yandan ineğine sahip çıkmadığını ve yeterli ilgiyi göstermediğini görüyorum. Yani Muşlu güvenli bir liman istiyor. Halkımız risk alıp piyasaya çıkmıyor. Pancarı satacağı yer garanti ve tereddüdü olmadığından pancara ilgi gösteriyor” şeklinde konuştu.

Bektaş, “Hep almak, istemek ve başkalarının sırtından geçinmek huyundan vazgeçmeliyiz. Almayı değil vermeyi öğrenmeliyiz. Muş’taki en büyük sorun ve problemlerden birisi bu. Biz bedava olarak hiç kimseye bir şey vermeyeceğiz. Bedavanın zararı var faydası yok” ifadelerini kullandı.

 Topkan Haber Ajansı