Muş Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği (MAKSAD) Başkanı İnan Kaynak, Doğu Anadolu Kalkınma Programı’nın yeni çerçevesinin belirlendiğini ancak bu kapsamda Muş’a bir yatırım yapılmayacağını belirterek tepkisini dile getirdi.

Muş Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı İnan Kaynak, Doğu Anadolu Kalkınma Programının yeni çerçevesinin netleştiğini kaydederek tarım ve enerji ağırlıklı yatırımların yapılacağını söyledi. Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan İnan Kaynak, “Bugünkü değerlere göre 11 milyar 872 milyon YTL’ye mal olacak Doğu Anadolu Kalkınma Programı kapsamında tarım ve enerji başta olmak üzere eğitim, sağlık ve diğer kamu hizmet kalemlerinde yatırımlar yapılacaktır. Hükümet Doğu Anadolu Kalkınma Programı kapsamında önceliği tarım ana başlığı altında sulamaya verecek ve ilk olarak projesi daha önce başlayan barajlar tamamlanacak, bu barajlar üzerinde sulamanın yanı sıra enerji darboğazına çözüm için hidroelektrik santralleri (HES) kurulacak. Ümidimiz proje aşamasında olan Alparslan II Barajı’nın bu sayede inşaat aşamasına geçmesidir. Alparslan II Barajı’nın yanlış bir proje olduğunu uygulanabilirliğinin pek mümkün olmadığını yetkili ağızlardan duyuyor ve çok üzülüyoruz. Bu memlekete yapılabilecek en büyük kötülük projesi yapılmış bir dev yatırımın yapılabilirliğini sorgulamaktır. Yıllarca yanlış yatırımlar yanlış bölgelere bile bile götürülmüş ve yapılmıştır. Bizler hiçbir şekilde kamunun kaynaklarını israf edilmesini istemiyor, düşünmüyoruz ama bu şekildeki söylemler maalesef yanlış anlaşılmalara neden olmakta ve uygulanabilir bir proje maalesef başka mecralara kaydırılabilmektedir. Bizi idare edenlerinde aslında bu noktada hassas olmaları gerekmektedir. Aslında çok rantabl olan bu yatırımı başka bölgelere çekmek isteyen bürokratlar projenin yanlış yapıldığını ileri sürerek kafa karışıklığına neden olmaktadırlar. Bu oyunlara gelmemeli ve ilimiz için çok önemli olan bu projeyi Doğu Anadolu Kalkınma Programı kapsamında hayata geçirmeliyiz” şeklinde konuştu.

Alparslan Üniversitesi’ne yeterli ödeneğin ayrılmamasına da tepki gösteren Kaynak, “Doğu Anadolu Kalkınma Programı’nın eğitim ödeneği başlığı altında 50 milyon YTL’lik bir kaynak 7 üniversiteye aktarılacak. Burayı anlamakta güçlük çekiyorum. Ortada 50 milyonluk bir paranın dağıtımı yapılıyor ve bu parayı Muş Alparslan Üniversitesi’nin dışındaki hemen hemen her üniversite alıyor. Bunun nedenini bilen varsa lütfen istirham ediyorum bir açıklama yapsın” diye konuştu.

 Topkan Haber Ajansı