Skip to main content

Üretici destek bekliyor

Muş Haber Fotoğrafı

İlimizde geçmiş yıllarda birçok insanın temel geçim kaynağı olan tütün, eski popülerliğini kaybetti. Sektörde yaşanan olumsuzluklar hem üretici sayısında hem de üretim miktarında ciddi bir düşüşe neden oldu.

Yakın bir zaman önce Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde, hem yurt içi hem de yurt dışından bürokrat, akademisyen ve üreticinin katılımıyla gerçekleştirilen 1. Uluslararası Tütün Çalıştayı´nda yeniden sektör sorunları dile getirilse de bugüne kadar olumlu adımlar pek atılamadı.

Üreticilerin birçoğu üretimi ya tamamen bıraktı ya da büyük oranda azaltıp farklı ürünlerin ekimine yöneldi. Ülkemizin yıllık ithalat rakamlarına ve Türk tütününün kalitesine bakıldığında bu sektörde gerçekleşecek canlanma ülkemiz ekonomisine ciddi bir katma değer sağlayacak gibi görünüyor. Geçimini tütün ekimi ve pazarlamasından kazanan esnaf da bu konuda yetkililerden destek bekliyor.  

Tütün Denilince Sadece Akla Sigara Gelmesin Yıllardır tütün satışı yaptığını ifade eden Mehmet Çıtanak, belirli ürünlerin yoğun olarak ekiminin yapıldığı ilimizde tütünün geçmiş yıllarda çok önemli bir yere sahip olduğunu ifade etti. Kota nedeniyle tütün üreticisinin zor durumda kaldığını ve üretimi bıraktığını ifade eden Çıtanak: Biz bu memlekette deden beri hep tütün işi ile uğraşıyoruz. Bu memlekette mevsim şartlarından dolayı ancak buğday ve tütün kaldırabiliyoruz. Özellikle tünün üzerindeki kotayı devletin kaldırmasını istiyoruz.

Mesela tütün denilince sadece akla sigara gelmesin. Tütünün ham maddesinden esans, kolonya, yağlı boya ve daha sayamadığım birçok üründe tütün ham madde olarak kullanılabilir. Ben 1. uluslararası Tütün Çalıştayı´na da katıldım. Bence Muş tütünü çok iyi tanıtıldı. Özellikle belirtmek isterim tütün üzerindeki kota kaldırılsın dedi.  

En İyisi Muş Tütünüdür Tütünün çeşit çeşit olduğunu ifade eden Metin Azbay adlı satıcı ise Muş tütününün çok kaliteli olduğunu vurguladı. Sektöre verilecek destekle tütünden birçok kişinin ve devletin kazanacağını söyleyen Azbay: Ben yaklaşık 20 senedir bu işi yapıyorum eskiden tütüne çok ilgi vardı şimdi artık eskisi kadar Rağbetli değil bizim mesleğimiz bu yüzden birçok esnaf bu işi baraktı.

Aslında tütün üzerindeki kota üreticiyi vuruyor üretici tarlasından istediği verimi alamıyor buda tezgâhlarımıza yansıyor. Biz istiyoruz ki Muş tütünü dünyaya ihraç edilsin. Ben şuan tezgâhımda sadece Muş tütününü satıyorum. Bana göre en iyisi Muş tütünüdür. Tezgâhtaki tütünümüz bizim yöremizin tütünüdür muş´ta genel olarak kızılağaç ve harman tütünü iyidir. Harmanını biz kendimiz yapıyoruz üreticiden yaprak olarak alıyoruz kendi makinelerimiz var orda harmanlıyoruz şeklinde konuştu. Niyazi Bütün adlı satıcı ise: 10 yıldır burada bu işi yapıyorum bizim tezgâhlarımızda yabancı tütün yok hepsi muşun tütünüdür. Kilo fiyatı 70 TL ile 50 TL arası değişiyor dedi. 

Muş Ovası Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri