Skip to main content

Köylülerin yılan korkusu

Muş Haber Fotoğrafı

Boyunun oldukça uzun olduğunu ve kafasının ise bir koyun kafası kadar büyük olduğunu dile getiren köylüler, 20 gün önce biçmeleri gereken otu biçememiş durumdalar.

Yılanın korkusundan ot biçemeyen ve hayvanlarını otun bol olduğu mera alanlarına götüremeyen köylüler, bunların yanı sıra kendilerine veya çocuklarına yılanın saldırmasından oldukça korktuklarını dile getiriyorlar. Yılan korkusu nedeniyle hayvanları köyün aşağı kısmına otlatmak için götüremediğini söyleyen çoban Altan Uçucu: Hayvanlarımızı buraya otlatmaya getiriyoruz. Yılan korkusundan dolayı hayvanlarımızı aşağıya götüremiyoruz, burada otlatıyoruz. Herkesin bilgisi olsun.

Biz bu yılanın çıkarılmasını istiyoruz. Yılan nedeniyle köylüler otlarını biçemiyorlar diye konuştu.   Otların 20 Gün Önce Biçilmesi Gerekiyordu Yılanı kendisinin görmediğini ancak bazı köylülerin yılana denk geldiğini dile getiren Kuddusi Dağ ise: Köylüler burada yılan olduğunu söylüyor. Kimse korkusundan gelip otunu biçemiyor. Birkaç köyün otları burada, kimse biçmemiş. Barajın güvenlik kamerasından görmüşler 8 metreden bahsediyorlar.

Bu otların 20 gün önce biçilmesi gerekiyordu. Kanallar otla dolmuş, kimse gelememiş ve otu biçememiş dedi.   Yılan Bu Kanallardan Gelmiş Diyorlar Altı köyün arazisinin olduğu alanda görülen yılan nedeniyle 20 gün önce biçilmesi gereken otların biçilemediğini ve bu otu kuruduğu için hayvanların da yemediğini ifade eden Mehdi Demir: Bu otların 20 gün önce biçilmesi lazımdı. Şimdi kurudu. Hayvanlarda yemiyor. Bizim geçimimiz hayvancılık üzerinedir.

Bizim bazı köylerin bu düzlükte hakları var. Hepsinin mülkiyetleri var, tapuludur. Kanallarda dolmuş. Yılan bu kanallardan gelmiş diyorlar. Bir vatandaş görmüş ve bayılmış. O kişi yılanın başının bir koyun başı kadar olduğunu ve ağzını açtığını dedi. Onun korkusundan kimse gelip bu kanalları kontrol etmiyor.

Patlak mı var yılan mı içinde bilmiyoruz. Yılanın korkusu olmasaydı tırpanla bile olsa traktör girmese de biz biçerdik şeklinde konuştu. Yılanı gördüğünü söyleyen Menderes Yüksel ise: Ben bu çeşmenin üzerinden geldim, bir yılan gördüm. Çocuklarla beraber ot için gelmiştim. Siyah bir yılandı.

Önce çocuklar gördü ve bağırıp çağırdılar yılan var burada diye. Kocaman bir yılandı. Suyun içinde aşağı doğru gidiyordu. Başını bir metre kadar sudan çıkarıyordu. Bir koyun kadar başı vardı. Biz korkudan aşağı gidiyorduk, o da geliyordu. Bizi kovalıyordu. Biz kaçıyorduk o da su içinde geliyordu. Başı bir koyun başı kadar vardı, kalınlığı da bir soba borusu kadar kalındı. Millet yılan korkusundan ot biçmeye gelmiyor, otlar hep kurudu dedi. 

Muş Ovası Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri