Muş Sınırlı Sorumlu Toptan Yaş Sebze ve Meyve Kooperatifi Başkanı Ersan Kalsın, yaklaşık 3 milyon YTL harcayarak yaptırdıkları kompleksin yol sorunu sebebiyle kullanılamadığını ve atıl halde çürümeye terk edildiğini belirterek, yetkililerin desteğini beklediklerini söyledi.

Muş’taki yaş sebze ve meyve toptancılarının kurdukları kooperatif kapsamında yaptırdıkları toptan yaş sebze ve meyve kompleksi çürümeye terk edildi. 1996 yılında yapımına başlanılan ve 2006 yılında tamamlanan kompleks, yol sorunu sebebiyle hizmete açılamıyor. Muş-Bitlis karayolu üzerinde 16 dönüm arazide 27 ortak tarafından yaptırılan ve içerisinde 45 dükkanın bulunduğu kompleksin yol sorunu sebebiyle atıl halde bekletilmesinin üzücü olduğu kaydeden Muş Sınırlı Sorumlu Toptan Yaş Sebze ve Meyve Kooperatifi Başkanı Ersan Kalsın, şehirleşme ve kalkınmadan bahseden idarecilerden bu sorunu çözmelerini beklediklerini söyledi.

Kullanıma hazır ancak yol sorunu sebebiyle hizmete açılamayan kompleksin Muş için çok acı verici bir durum olduğunu belirten Ersan Kalsın, önemli bir eksikliği giderdiklerini ancak yol sorunu yüzünden kompleksin çürümeye terk edildiğini ifade etti. Kalsın, “Muş için önemli bir eksiklik olan yaş sebze ve meyve toptan hali için esnaflar olarak bir araya gelip kendi yerimizi yaptık. Ancak yaptığımız kompleksin ön kısmında yaklaşık bir dönümlük arazi var. Bu arazinin 50’ye yakın varisi olduğu için satışı yapılamıyor ve yol verilmesi söz konusu olamıyor. Biz bu sorunun biran evvel çözümlenmesi için belediyeyi ve valiliği göreve çağırıyoruz. Biz üzerimize düşeni yaptık ve bundan sonra yetkililerin desteğini bekliyoruz. Şu an hal olarak kullanılan bölge çok küçük olmakla birlikte toptancı ve perakendeciler bir arada bulunmaktadır. Çok sıkıntı yaşanıyor. Ancak yeni hal faaliyete geçerse Muş için çok önemli bir hizmet olur” dedi.

Geçmişte Muş’un çevre illere ve ilçelere yaş sebze ve meyve sattığını ancak şu anda yer problemi sebebiyle bunun mümkün olmadığını söyleyen Kalsın konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şu anki halin küçük olması sebebiyle ticaret hacminin büyütülmesi mümkün olmuyor. Şayet yeni hal açılırsa Muş için büyük bir gelişme yaşanacak. Muş’ta önemli esnaflar bulunmaktadır. Yani Akdeniz bölgesinden direk birinci elden, direkt çiftçiden ürün alıp Muş’ta satacak kapasitededir esnaflarımız. Bu sebeple yetkililerden destek bekleyip bize yol açmalarını istiyoruz. Aksi halde çok büyük paralar harcanarak yapılan tesisin çürümeye terk edilmesi vicdanları sızlatır. Yol işini çözmek belediye ve valilik için çok zor bir iş değildir. Şehircilik ve kalkınmadan bahseden her yetkilimizin ve hemşerimizin bu soruna el atmasını ve çözüme kavuşturmasını bekliyoruz.”

 Topkan Haber Ajansı