Yağcılar Belediye Başkanı Nazım Bakış, beldelerinin isminin değiştirilmesinin kendilerini oldukça mutlu ettiğini belirterek, “‘Yağcılar beldesindeniz’ dediğimiz zaman karşımızdaki insan bize ‘Siz yağcı mısınız?’ şeklinde ifadelerle cevap veriyordu. ‘Yağcılarda inecek var’ şeklinde ifadeler şaka olsa bile kullanılıyordu. Halkımız da ‘Yağcı’ kelimesinden oldukça rahatsız idi. Ama beldemizin isminin değiştirilmesi herkesi sevindirdi” dedi.

Muş merkeze 27 kilometre mesafede bulunan ve 1992 yılında belde olan 3 bin 500 nüfuslu Yağcılar Beldesi’nin ismi ‘Yeşilova’ olarak değiştirildi. Uzun süreden beri isim değişikliği için belde belediyesi ve belde sakinlerinin başlattığı girişimlerin olumlu olarak sonuçlanması herkesin yüzünü güldürdü. Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Yağcılar Belediye Başkanı Nazım Bakış, “Önceden ismi ‘Evran’ olan beldemize son yapılan düzenlemeler ile ‘Yağcılar’ ismi verilmiştir. Yağcılar ismine yakın hiçbir belirti yoktur. Bu beldede yağ üretimi veya buna benzer bir şey beldemizde yoktur. Bu isim bırakılırken neye istinaden bırakılmış hiç kimse bilmiyor. Büyüklerimize de soruyoruz onlar da bu ismin ne diye bırakıldığını bilmiyorlar. Bu isim belde halkını ve bizleri rahatsız ediyordu. Bu sebeple isim değişikliğine karar verdik. Beldemize uygun bir isim bulalım istedik. Belediye encümenimizi toplayıp karar verdik. Beldenin konumuna uygun bir isim arayışına girdik ve ‘Yeşilova’ isminin beldeye yakışır bir isim olduğuna belediye meclisi olarak karar verdik. Bu kararı belde halkına sorup onayladıktan sonra yasal olarak başvuruda bulunduk. Muş Valiliği İl İdare Kurulu’nun uygun görmesinin ardından İçişleri Bakanlığı’na gönderildi. Bakanlıktan bu karar onaylandı ve karar resmi gazetede yayınlandı” dedi.

Başkan Bakış, “Bu belde halkı arasında sıkıntı yaratır. Alışıncaya kadar bazı sorunlar oluşabilir. Ama kısa sürede ‘Yeşilova’ levhalarını asıp halkın bu ismi benimsemesini sağlayacağız. Espri dahi olsa anılması kötü idi beldemizin. Yağcılar dediğimiz zaman karşımızdaki insan bize ‘Siz yağcı mısınız?’ şeklinde ifadelerle cevap veriyordu. ‘Yağcılarda inecek var’ şeklinde ifadeler şaka olsa bile kullanılıyordu. Halkımızda ‘Yağcı’ kelimesinden oldukça rahatsız idi. Ancak yeni isim beldemize uygun bir isimdir. Ama şimdi yeşil bir ovası olduğu için ‘Yeşilova’ beldemize çok uygundur. Bu konuda bize yardımcı olan tüm yetkililere teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Yağcılar Beldesi’nin Kültür Mahallesi Muhtarı Ömer Karadağ, yeni isim değişikliğinin kendilerini mutlu ettiğini söyleyerek, “1977 yılına kadar beldemizin adı ‘Evran’ idi. Daha sonra beldemizin adı ‘Yağcılar’ oldu. Beldemizin halkı bu ‘yağcılar’ ismindin rahatsızdır. Nerelisiniz? Diye sorulduğunda ‘Yağcılar’ demek içimizden gelmiyordu. Sanki çok yağcı insanlarmışız gibi anlaşıldığı için bu ismi benimsemiyorduk. Beldemizin isminin ‘Yeşilova’ olarak değişmesi bizleri çok sevindirmiştir” dedi.

 Topkan Haber Ajansı