Alparslan Tarım İşletmesi’ne ait arazilerden kiralayarak tarım yapan Mehmet Çelik isimli vatandaş, tarlada çalıştıracak işçi bulamayınca Niğde’den işçi getirmek zorunda kaldı. Muş’ta Alparslan Tarım İşletmesi’ne ait arazileri kiralayarak 300 dönüm karpuz, 100 dönüm domates, 200 dönüm patates ve 100 dönüm de pancar ekimi yapan Mehmet Çelik, günlük 25 YTL yevmiye ile tarlada çalıştıracak işçi bulamayınca Niğde’den aylık 900 YTL’ye işçi getirip çalıştırmak zorunda kaldı.

Arazisinin olmadığını ve arazi kiralama usulü ile tarım yaparak para kazanmaya çalıştığını söyleyen Mehmet Çelik isimli vatandaş, “300 dönüm karpuz, 100 dönüm domates, 200 dönüm patates ve 100 dönüm de pancar ekimi yapmışız. Bu tarım işlerini yürütmek için işçiye ihtiyacım vardı. Muş’ta tarlada çalışacak işçi bulamadığım için Niğde’den tanıdıklarım vardı onlarla görüşerek oradan işçi getirttim. Şu anda tarlada çalışan işçilere aylık 900 YTL maaş veriyorum ve tüm yeme konaklama ihtiyaçlarını karşılıyorum. Muş’taki işsiz vatandaşların çoğunluğu çalışmak için batıya gitmeyi tercih ediyor. Ayrıca tarlada çalıştıracağım işçiler sabah gelip akşam erkenden gitmeyi tercih ediyor. Ama Niğde’den gelen işçiler gece gündüz tarlanın başında ve çok iyi bir şekilde çalışıyorlar. Burada görüştüğümüz birçok kişiye günlük 25 YTL yevmiye teklif ettim ama kabul etmediler. Biz iki ay işçileri çalıştıracağız. Buradaki işsizler, ben iki ay sonra ne yapacağım diyor ve verilen ücreti az bulup çalışmıyor” dedi.

Niğde’den gelerek Muş’ta çalışan Arif Kuriş isimli vatandaş da, “Daha önceki yıllarda yine Muş’a gelerek çalışmıştım. Bu yıl da tarlada çalışmak üzere iş teklifi alınca gelip çalışmaya başladık. Boş kalmak yerine çalışıp para kazanmak zorundayız” dedi.
 Topkan Haber Ajansı