Muş’ta görev yapan tarım danışmanları ve il tarım müdürlüğünde görevli yöneticiler Muş Valisi Erdoğan Bektaş başkanlığında düzenlenen toplantıda bir araya gelerek ilin tarımsal sorunları ve çözüm önerilerini masaya yatırdılar.

İl Tarım Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen ve yaklaşık üç saat süren toplantıda ilin tarım sorunları enine boyuna masaya yatırıldı. Toplantıya İl Müdür Vekili Osman Akar, şube müdürleri ile merkez ve ilçelerde görev yapan sözleşmeli ziraat mühendisleri ve veteriner hekimler katıldı. Muş Valisi Erdoğan Bektaş başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nca çiftçiye hizmetin yerinde verilmesi, çiftçinin yerinde bilgilendirilmesi ve böylece çiftçinin gelir düzeyinin yükseltilmesi amacıyla yürütülmekte olan Tarımsal Yayım Geliştirme Projesi (TAR-GEL) kapsamında Muş’a atanan 4/B sözleşmeli 14 adedi ziraat mühendisi ve 8 adedi veteriner hekim olmak üzere 22 tarım danışmanı ile ilin tarımsal sorunları ve çözümleri ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

Toplantıda suni tohumlama, hayvan ırklarının iyileştirilmesi, ayçiçeği ekiminin yaygınlaştırılması, ege tütünü ekimi, sebzecilik ve meyvecilik alanlarının tespiti ve birim alandan daha fazla nasıl ürün alınabilir bu konular ile ilgili sorunlar tartışıldı. Toplantıda Muş’ta meyvecilik, sebzecilik, hayvancılık ve tahıllar bazında havzaların oluşturulması, hangi bölgede hangi üründen daha fazla verimin alınabileceği ile ilgili çalışma yapılması kararlaştırıldı.

Düzenlenen toplantıda ileriki günlerde Muş’ta özellikle kiraz ile ilgili olarak özel firmaların geleceğini ve bu firmalarla koordineli olarak çalışma yapılacağı belirtildi. Ayrıca 15 Ağustos’ta faaliyete geçecek olan süt fabrikasına diğer süt işleme tesislerine süt sağlamak amacıyla nerelerden ne kadar süt bulunabileceğine dair en kısa sürede “Süt Eylem Planı’nın hazırlanması kararlaştırıldı. Topkan Haber Ajansı