Alparslan Tarım İşletmesi Müdürü İbrahim Sayın, Muşlu çiftçilere öncülük etmek ve ürün yelpazesine yeni ürünler katmak için deneme amaçlı pirinç, şeker darısı ve sorgun ekimi gerçekleştirdiklerini söyledi.

Makamında yeni deneme ekimleri yaptıklarını açıklayan Alparslan Tarım İşletmesi Müdürü İbrahim Sayın, amaçlarının çiftçilere öncülük yapıp yol göstermek olduğunu söyledi. Yaptıkları deneme ekimleri ile çiftçilerin ufkunu açmayı ve fikir vermeyi hedeflediklerini söyleyen Sayın, “İşletmemizin arazilerinde her yıl mutat olarak ektiğimiz ürünlerin yanında bu yıl yeni ürün ekimi de yaptık. Yeni ekimini yaptığımız bu ürünler az bir alanda ve deneme amaçlı ekilmiştir. Sorgun, şeker darısı ve pirinç ekimini yaparak bu ürünlerin Muş’ta yetişip yetişmeyeceğini ve nasıl verim alınacağını öğreneceğiz. Bu ürünlerden verim alınması halinde çiftçilerimiz için yeni ürün alternatifi oluşmuş olacaktır. Tarım işletmelerinin bir amacı da tarım ve tarıma dayalı sanayiye mal ve hizmet üretmektir” dedi.

Deneme ekimi yapılan ürünler hakkında bilgiler aktaran Sayın, “Şeker darısı mısır büyüklüğünde bir bitkidir. Bu bitki Güney Amerika’da yaygın olarak ekilmektedir. Bitki hasat dönemine geldikten sonra toplanarak suyu sıkılarak elde edilen sudan şeker elde ediliyor. Bitkinin suyu alındıktan sonra posasından 4 bin 500 kalorilik bir yakıt elde ediliyor. Bu bitkinin posasından kömüre yakın bir enerji taşıyan yakıt elde edilmektedir. Arazilerimizde 10 dönümlük bir bölgede şeker darısının deneme ekimi yapılmıştır. Ayrıca bir yem bitkisi çeşidi olan sorgun bitkisini de 10 dönümlük alanda ektik. Sorgunun üç beş çeşidini ektik. Hangi çeşidin verimli olacağını deneyeceğiz. Sorgun da mısır ile darı arası bir bitkidir. Yaklaşık olarak iki metre boyu yükselen ve biçildikten sonra tekrar kendiliğinden yetişen bir bitki türüdür. Ancak Muş’ta mevsim kısa olduğu için çok hasat yapılır mı yapılmaz mı belli değil. Ayrıca pirinç ekimi yaptık. Pirinç ekimini bir dönümlük alanda yaptık. Normalde deneme ekimi 5-10 metrekare alanda yapılır ama biz deneme ekimini daha geniş alanlarda yapmayı tercih ettik” şeklinde konuştu. Topkan Haber Ajansı