Muş’ta pancar ekim sezonunun sona erdiği bildirildi. 854 bin dekar alanda pancar ekimi yapıldığı belirtilirken, geçen yıllara oranla pancar ekiminin daha erken yapıldığı ve daha iyi verim alınmasının beklendiği kaydedildi.

Muş Şeker Fabrikası’na şeker pancarı teslim edecek olan Muş’a bağlı 113 köyde 8 bin 400 pancar çiftçisi tarafından 854 bin dekar alanda pancar ekimi yapıldığını bildiren Şeker Fabrikası yetkilileri, mevsim şartlarının elverişli olması sebebiyle pancar ekimine erken başlandığını ifaden ederek, “Her yıl Nisan ayının sonunda pancar ekimine başlayarak Haziran ayının ilk haftasına kadar devam ettiği için hem pancar veriminde azalma oluyordu hem de pancar yeteri kadar büyümeden böceklerin zararına sebep oluyordu. 2008 yılında ise karların erken erimesi ve havaların iyi olması sonucu çiftçilerimiz Mart ayında pancar ekimine başladı ve Nisan sonuna doğru bitirdi. Ekimi yapılan pancar oldukça büyümüş olması sebebiyle böceklerin gücü yetmediği için pancara zarar vermiyor. Birçok çiftçimiz birinci çapayı bitirip ikinci çapaya başladı” diye konuştular.

Bu yıl pancarda önemli bir verim alınmasını beklediklerini söyleyen Şeker Fabrikası yetkilileri, ekilen 854 bin dekar alanda 334 bin ton pancar elde edileceğini tahmin ettiklerini vurgulayarak, bölgedeki en iyi şeker pancarı veriminin Muş’ta olacağını söylediler. Bölgede meydana gelen soğuklardan pancar ekimi yapan bölgedeki tüm çiftçilerin etkilendiğini ve Muş’ta mevsim şartlarının istenildiği gibi geçtiğini kaydeden yetkililer, her yıl mevsimin kısa olması sebebiyle pancarların yeteri kadar olgunlaşmadan çiftçilerin söküme başlamak zorunda kaldıklarını ifade ederek bu yıl erken ekim yapıldığı için daha verimli ve kaliteli pancar elde edileceğini söylediler. Topkan Haber Ajansı