Muş İl Tarım Müdürlüğü ‘Dünya Süt Günü’ kutlamaları kapsamında Kumluca Köyü İlköğretim Okulu’nda öğrencilere süt dağıtarak, sütün insan yaşamındaki önemi hakkında bilgiler verildi.

Uluslararası Sütçülük Federasyonu’nun almış olduğu bir karar ile 1956 yılından itibaren her yıl 21 Mayıs tarihinde kutlanan ‘Dünya Süt Günü’ Türkiye’de de Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde 21-25 Mayıs tarihlerini ‘Süt Haftası’ olarak kutlamaya başladı. Bu yıl yapılan etkinlikler kapsamında Muş Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri ‘Dünya Süt Günü’ kutlamaları çerçevesinde Kumluca Köyü İlköğretim Okulu’nu ziyaret ederek öğrencilere süt dağıtıp sütün önemini anlattılar.

Kumluca Köyü İlköğretim Okulu’nda yapılan süt dağıtımının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Tarım İl Müdür Yardımcısı Osman Akar, öğrencilere süt, kek ve bu kapsamda köylerde iyotlu tuz kullanımının yaygınlaştırılması için tuz dağıtımı da yaptıklarını söyleyerek, “Kutlama gününün amacı sağlıklı nesillerin yetiştirilmesine yardımcı olmak, yurtiçi talebi canlandırmak, her yaş grubundaki bireylere süt içme alışkanlığı kazandırmak, süt ve süt mamullerinin besin değeri konusunda kamuoyunu aydınlatarak tüketimi arttırmaktır. Kampanyanın hedef guruplarını çocuklar, gençler ve orta yaşlılar ile bu grupların davranışlarını yönlendiren öğretmenler ile anne ve babalar oluşturmaktadır” dedi.

Akar, “Yapılan araştırmalar, vücudun yapı taşı olarak kabul edilen proteinlerin beslenmede önemli bir yeri bulunduğunu göstermektedir. Süt proteininin biyolojik değeri, bitkisel proteinlere göre daha yüksek olduğundan diğer proteinlere göre, vücut, süt proteininden daha iyi yararlanmaktadır. Bu yüzden süt, tam gıda olarak anılmaktadır. Birçok gıda maddesi canlının ihtiyaç duyduğu besin elementlerinin sadece bir bölümünü karşılar. Örneğin ya karbonhidrat, ya yağ ya da protein yönünden zengindir. Yani tek yönlü bir gıdadır. Oysa Süt bütün besin maddelerini, ayrıca vitaminleri, enzimleri ve daha birçok maddeleri hem yeterli miktarda, hem de dengeli bir oranda bulunduran tek gıda maddesidir. Süt, bütün besin maddelerini, yaşamsal işlevler için gerekli olan vitaminleri, enzimleri, antikorları ve daha birçok yararlı maddeyi bünyesinde yeterli ve dengeli biçimde barındırıyor. Başta gelişme çağındaki çocuklar olmak üzere herkesin vücudu için gerekli olan süt, vazgeçilmez tek besin kaynağı. Süt tüketimi, çocukluk döneminde alışkanlık haline getirilmelidir. Süt, yapısındaki kalsiyum ve fosfor ile kemiklerin ve dişlerin gelişmesini sağlar. Bünyesindeki şeker ise beyin ve sinir sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar. Ayrıca, bağırsak kanserini önler, kalp ritmini ve kan basıncını aşağı çekerek yüksek tansiyon riskini azaltır, vücuttaki kolesterol düzeyini düşürerek kilo kontrolü sağlar ve yaraların çabuk kapanmasına yardımcı olması dolayısı ile yaşamımızda vazgeçilmez bir besin maddesidir. Ayrıca süt, büyüme ve gelişmeyi destekler, dişleri korur ve çürükleri önler, hücre ve doku oluşumunda rol alır. Saç ve tırnak oluşumunda rol alır, bağışıklığı güçlendirir, kemikleri sertleştirir ve hücreleri onarır. Özellikle beslenme konusunda yapılan araştırmalarda, yaşamın her çağında ihtiyaç duyulan temel besin öğelerinin ancak süt ürünleri tüketimi ile karşılanabileceği artık kanıtlanmıştır. Nitekim gelişmiş ülkelerde okul kahvaltısı, okul öğle yemeği, okul çocuklarına ücretsiz süt sağlanması gibi uygulamalarla okul çocuklarının yeterli ve dengeli beslenmelerine yardımcı olunmakta, başarılarına katkıda bulunulmaktadır. Çocukluk döneminde eğitimle başlatılacak tüketim alışkanlıklarının ileriki yaşlarda da devam edeceğinden kuşku duyulmamalıdır. Böylece geleceğimizin güvencesi olarak gördüğümüz çocuklarımız sağlıklı ve daha güçlü, başarılı nesilleri oluşturacaklardır. Türkiye’de Kişi başı yıllık süt tüketimi 25 litre iken bu oran gelişmiş ülkelerde 100-150 litre arasındadır. Bu oran çok düşüktür ve bunun mutlaka artırılması gerekmektedir. 21 Mayıs Dünya Süt Günü bir başlangıç olsun ve lütfen kendiniz için günde 2 bardak günlük süt içmeyi alışkanlık haline getirelim” dedi. Topkan Haber Ajansı