Dünyada sadece Bulanık Ovası’nda üreyen ve son 11 tane kalan Telli Turnaları gazetemiz ekibi görüntüledi. Muş’un Bulanık ilçesinde gazetemiz tarafından bir hafta önce başlatılan çalışmalar neticesinde Avrupa’da sadece son 11 bireyi kalan Telli Turnalar görüntülendi. Bir hafta önce Bulanık Ovası’nda çalışma başlatan Gazetemiz Müessese Müdürü Fatih Toplu, dün Telli Turnaları üredikleri yerde görüntüledi. Telli turnaları görüntülemeyi başaran Fatih Toplu, bir haftalık bir çalışma neticesinde Telli Turnaları görüntülemeyi başardıklarını kaydetti.

Telli Turnaları ilk gördüğü zaman büyük bir sevinç yaşadığını kaydeden Toplu, Avrupa’da son 11 tane kalan ve sadece Bulanık Ovası’nda üreyen Telli Turnaların, doğada çok güzel görüntüler oluşturduğunu belirterek; “Ne yazık ki bölge halkı bu konuda son derece duyarsız. Bizler bu kuşların yerini sadece Bulanık Ovası olarak biliyorduk, tam yerini buradaki vatandaşlar dahi bilmiyordu. Telli Turnaları sorduğumuz birçok bölge insanı bu kuşların varlıklarından ve ne derece önemli oldukları hakkında bir bilgileri yoktu. Ekibimiz ovanın tüm bölgesini karış karış aradı, tam ümidimizi kaybedip dönmeye hazırlandığımız sırada Telli Turnalara rastladık. Çekim yaparken ilgimizi çeken bir diğer husus da bu kuşların insanları kendilerine bir tehdit olarak görmemesiydi. Çekim yaparken Telli Turnaların birkaç metre yakınına yaklaşabiliyorduk. Bölge halkının bu kuşlar hakkında bilgilendirilmesi gerekir” şeklinde konuştu.

Telli Turna

Anadolu türkülerinin en önemli temalarından birisini oluşturan telli turnalar Türkiye’de artık sadece Muş’ta Bulanık Ovasında üremektedirler. Eskiden İç Anadolu Bölgesi’nde de ürediği bilenen telli turnaların tüm Avrupa’da üreyen son 11 bireyi Bulanık Ovası’nda kısıtlı bir alanda bulunmaktadır. Kış aylarını Afrika’da geçiren telliturnalar, uzun bir göçün ardından Mart ve Nisan aylarında Hazar Denizi’nin kuzeyi ve doğusundaki üreme alanlarına gelmektedirler. Türkiye, telli turnaların Hazar Denizi ve Bulanık Ovası arasında başka bir üreme alanı olmadığından dolayı çok önemli bir coğrafik konumdadır. Muş’un Bulanık ilçesinin kuzeyinde, Murat Nehri boyunca uzanan Bulanık Ovası’nda çok fazla yerleşim bulunmamaktadır. Ovada yoğun tarım yapılırken, Murat Nehri kıyıları doğal özelliğini korumaya devam etmektedir. Murat Nehri üzerindeki adacıklar ve çevresindeki alanlar telli turnaların üreme ve beslenme alanlarıdır. Telli turnaların bu bölgeden de çekilmeleri durumunda bu türü sonsuza kadar kaybetmekle karşı karşıya bulunmaktayız.

 Topkan Haber Ajansı