Muş’ta arıcılık yaparak kazanç elde etmeye çalışan vatandaşlar, yaz mevsiminin ilk aylarını Muş Ovası’nda geçirdikten sonra yüksek kesimlerde konaklanmaya başladılar. Muş Ovası’nda beklenilen verimi alamadıklarını söyleyen arıcılar, tek umutlarının yüksek bölgeler olduğunu söylediler.

Muş’taki çok sayıda arıcı Muş Ovası’ndan istenilen verimi alamadı. Kuraklığın etkisi ile verimde düşüş olduğunu söyleyen arıcılar, yüksek kesimlerde de verim alamamaları halinde bal rekoltesinde ciddi bir düşüş yaşanacağını söylediler. Her yıl Muşlu arıcılar ile yurdun birçok bölgesinden Muş’a gelen arıcılar ilk olarak Muş Ovası’nda bir aydan fazla bir süre konakladıktan sonra dağlarda karların tamamen erimesi ile yüksek kesimlerde konaklamaya başlıyorlar. Muş Ovası’na baharın erken gelmesi sebebiyle bir süre ovada bekleyip daha sonra baharın ovaya göre daha geç geldiği yüksek kesimlere çıkan arıcılar, endişeli bir sezon geçiriyorlar. Her yıl oldukça iyi verim aldıkları Muş Ovası’nda istenilen verimi bulamayan arıcılar yüksek kesimlerde konaklayarak bal veriminin artmasını ümit ediyorlar.

Muş’ta arıcılık yapan Özcan Çakır isimli vatandaş, Muş Ovası’nın arıcılar için geçmiş yıllara oranla verimsiz olduğunu söyleyerek, “Ovada istediğini tam anlamı ile bulamayan arıcalar yüksek kesimlere rağbet göstermeye başladılar. Arıcıların umudu yüksek kesimlerden iyi verim alabilmek. Şu anda sezon devam ediyor, ancak bu yıl verimin düşeceği fikrindeyim. Geçen yıllarda 100 tane arıcısı olan bir vatandaş 70-80 teneke bal alırken bu yıl aynı şahsın 40-50 teneke civarında bal alacağını tahmin ediyorum. Çünkü Muş Ovası arıcılar için önemli bir bölgedir. Ova’da verimin düşük olması bal verimini çok etkilemektedir” dedi.

 Topkan Haber Ajansı