Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki arıcılar, kuraklık sebebiyle arılarını Muş Ovası ve çevresindeki dağlarda konaklatmaya başladılar. Muş, arıcılık yapan vatandaşların akınına uğruyor. Her yıl Muş Ovası ile çevresindeki dağları mesken tutan arıcıların yanı sıra Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşanan kuraklık sebebiyle çok sayıda arıcının Muş’a geldiği kaydedildi. Muş’un arıcılığa elverişli olmasının yanı sıra kuraklıktan etkilenmemesi sebebiyle arıcıların tercih ettiği illerin başında geliyor. Ordu ve Samsun illerinin yanı sıra Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki illerden de gelen arıcıların çokluğu dikkatleri çekiyor.

Mardin’in Derik ilçesine bağlı Dumluca köyünden gelerek Muş’un Elçiler Köyü yakınlarında konaklayan Tahsin ve Yaşar Bedirhanoğlu isimli arıcılar, kuraklık sebebiyle Muş’a gelmek zorunda kaldıklarını belirttiler. Mardin’de kuraklığın hat safhada olduğunu ve verim almalarının imkansız olması sebebiyle Muş’ta konaklamayı tercih ettiklerini söyleyen Tahsin ve Yaşar Bedirhanoğlu, “Kuraklık sebebiyle Muş’a gelmek zorunda kaldık. Biz buraya gelip konakladıktan sonra birçok arıcı arkadaşımız bizi arayıp Muş’ta durumun nasıl olduğunu soruyorlar. Mardin’deki çok sayıda arıcı arkadaşımız da arayış içerisindeler. Büyük bir kısmı Muş’a gelerek konaklayacak. Mardin’de ne ot var ne çiçek. Bu şartlarda arılarımızı kendi ilimizde konaklatırsak verim almak imkansız” şeklinde konuştular.

Muş’ta uzun yıllardan beri acılık yapan Özcan Çakır ise Muş’a çok sayıda arıcının geldiğini belirterek, “Muş her yıl başka illerden gelen çok sayıda arıcıyı ağırlar. Ancak bu yıl Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde kuraklık yaşanması sebebiyle Muş’a gelen arıcı sayısı çok daha fazla. Muş’a her gün kamyonlarla arı kovanı taşınıyor. Muş’un arıcılığa elverişli olmasının yanı sıra iyi yağış alması sebebiyle arıcıların tercihi oluyor” dedi.

 Topkan Haber Ajansı