Muş Kızılağaç Tütün Kooperatifi Başkanı Şehmus Solgun, tütün ekicisinin elinde kalan kota fazlası tütünlerin satılabilmesi için kooperatif olarak girişimlerini sürdürdüklerini, yetkililerden de desteklerini beklediklerini söyledi.

Şehmus Solgun, ekicisinin elinde kalan kota fazlası tütünün özel sektöre pazarlanması için girişimlerini sürdürdüklerini, çiftçilerin emeğinin boşa gitmemesi için çalıştıklarını söyledi.

Geçen yıl çiftçinin elinde kalan 150 ton tütünü özel sektöre satarak çiftçiyi zarardan kurtaran ve Muş’a ekstra girdi sağlayan Muş Kızılağaç Tütün Kooperatifi Başkanı Şehmus Solgun, bu yıl da benzer çalışmalarını sürdürürken, milletvekillerinin kendilerine destek vermesini beklediklerini kaydetti.

Tütün firmaları ile görüşmelerini sürdüren Solgun, il genelinde yaklaşık 400 çiftçinin elinde 178 ton tütün bulunduğunu söyleyerek “Geçen yıl çiftçimizin elinde bulunan fazla tütünleri Türkiye Tütün Firması’na (TTL) sattık. 150 ton fazla tütünü TTL firmasına pazarlayarak Muş’a yaklaşık 500 bin YTL ek bir girdi sağladık. Bu girişimi sağlayıp tütünleri satmasaydık elde kalan tütünlerin tamamı çöpe gidecekti” dedi.

 Muşun Sesi Gazetesi