Fakirliğin diz boyu olduğu ilimizde yaklaşan Kurban Bayramında geçimlerini temin etmek ve bayram hazırlıklarını tamamlamak için tezgahlarını kurmaya çalışan işportacılar perişanlık içinde kıvranıyor.

Belediye meydanından PTT binası önüne kadar olan alanda izdiham yaratacak olan ve her bayram öncesi büyük ilgi gören tezgahların kurulması için çalışmalar tamamlandı. Dünden itibaren tezgahlarını kurup ürünlerini vatandaşların beğenisine sunan işportacılar kısa süreli de olsa iş imkanı bulmanın mutluluğunu yaşıyorlar.

İlimizde fakirliğin had safhada olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Necmettin Dede, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla üç beş kuruş kazanmak isteyen vatandaşların tezgah kurmak için belediyeye müracaatta bulunduklarını ve belediye olarak dünden itibaren bunlara izin verdiklerini kaydetti.

Dede, Muş’ta işsizliğin ciddi bir sorun olduğunu ve fakir olan vatandaşlarında bir çeşit uğraşlar ile geçimlerini sağlama mücadelesi verdiğini kaydederek, belediye olarak bunlara 3 gün müsaade ettiklerini vurguladı.

Belediye meydanında ve PTT binası önünde tezgah kurmak isteyen işportacılar ile yapmış olduğumuz görüşmelerde, ekonomik durumu iyi olmayan ve mağazalardan dilediği şekilde alışveriş yapamayan vatandaşların uğrak yerlerinin işportacılar ve dolayısıyla tezgahlar olduğu belirlendi.

Özellikle dar gelirli ve yoksul vatandaşların alış veriş yapmak için uğradığı işportacılarda, ayakkabıdan, giyime, tuhafiyeden zücaciyeye, kaset ve cd’lerden çeşitli ev eşyalarına kadar her türlü mamulün bulundurulacağı belirlendi.

İşportacılardan alışveriş yapan vatandaşlarında dar gelirli ve maddi olanaklarının elverişsiz olduğu belirtilirken, ürünlerin sağlıklı veya kaliteli olması ise alıcılar tarafından dikkate alınmıyor.

 Muşun Sesi Gazetesi