Kurban Bayramı’na 2 gün kalmasına rağmen kurban satışlarında büyük bir düşüşün yaşandığını söyleyen kurban satıcıları, ekonomik kriz yüzünden vatandaşların kurban alamadıklarını söylediler.

Yaklaşan kurban bayramı öncesinde Muş’tan batı illerine çok sayıda hayvan nakli yapılırken Muş’ta hayvan pazarındaki durgunluk dikkatleri çekiyor. Kurban bayramına 2 gün kalmasına rağmen yurt genelinde birçok ilde kurbanlıklar için pazarlar kurulurken Muş’ta hayvan pazarında büyük bir durgunluk yaşanıyor.

Sabah saatlerinde yaşanan kısa süreli hareketliliğin ardından öğleden sonra pazarda sadece kurban satıcılarının olduğu belirtildi. Yaklaşık bir haftadır hayvanlarını satışa sunduğunu söyleyen Ziya Çanga isimli vatandaş, “Kurban fiyatları geçen yıl ki fiyatların seviyesinde seyretmektedir. Küçükbaş hayvan fiyatları 150 ile 350 YTL arasında değişirken, büyükbaş hayvan fiyatları ise 2 bin ile 4 bin 500 YTL arasında seyrediyor. Muş’ta kurban piyasası bayrama üç dört gün kalınca canlanmasını bekliyorduk. Ama bayrama üç gün kalmasına rağmen satışlarda henüz bir hareketlilik yok. Ben bir haftadır burada kurbanlık satıyorum ama bir hafta boyunca sadece 3 tane küçükbaş hayvan satabildim. Vatandaşlar kurbanlıklarını alınca bırakacak yer sıkıntısı yaşamak yerine son günlerde alım yapıyorlar. Ayrıca son günlerde fiyatların da ucuzlayacağı düşüncesini taşıyarak alımları son günlerde yapıyorlar” dedi.

Hayvancılığın eskisi para kazandırmadığını ifade eden Çanga; “Hayvancılık artık kar etmiyor. Şu anda samanın tonunu 500 YTL’ye, arpanın ise 650 YTL’ye alıyoruz. Giderlerimiz artmasına rağmen hayvan fiyatlarında artış yok. Hayvancılık yapan vatandaşlar geçimini sağlayamıyor” dedi.

 Muşun Sesi Gazetesi