Muş’ta inşaat sektörü zor günler geçiriyor. Son dört ay içerisinde gelen zamlar sebebiyle inşaat sektöründe önemli sıkıntıların yaşandığı Muş’ta çalışmaların olumsuz yönde etkilendiği belirtildi. Demirin kilosunun 2,15 YTL, çivinin kilosunun 3 YTL, çimentonun torbasının 9 YTL’den satıldığını ifade eden vatandaşlar, dört ay öncesine göre inşaat malzemelerinin ciddi oranda zamlandığını ve bu nedenle inşaat çalışmalarının durma noktasına geldiğini söylediler.

Her yıl onlarca kooperatif ve müstakil evlerin yapıldığı Muş’ta, zam oranları bu yıl inşaat çalışmalarını durma aşamasına getirdi. Muş’ta kış mevsimi sebebiyle tamamen duran inşaat sezonu ilkbahar mevsimi ile birlikte hareketlenmeye başlarken, malzemelerdeki fiyat artışları sektörde adeta şok etkisine sebep oldu. Yaklaşık dört ay içerisinde yaşanan fiyat artışları sebebiyle inşaat sektöründe zor günlerin yaşandığını söyleyen vatandaşlar, zamların büyük sıkıntılar doğurduğunu söylediler.

İnşaat malzemesinde en büyük zammın demire geldiğini belirten satıcılar, inşaatlarda en çok kullanılan ve önemli bir malzeme olan demirin çok fazla zam almasının büyük fiyat farklarını doğurduğunu kaydetti. Geçen yıl demirin kilogramının 1-1,5 YTL arasında değiştiğini ancak bu yıl demirin 2, 2,20 YTL fiyattan satışa sunulduğunu söyleyen inşaat malzemesi satıcıları, “Briket yüzde 35, kireç yüzde 40, tuğla yüzde 30 zamlandı. Bu fiyat artışı inşaat sektöründe çok büyük fiyat farkları doğurdu. Yani 14 bin YTL’ye evini mal etmek için hesaplar yapan vatandaşımız şimdi evini 18-19 bin YTL’ye ancak yapabilir. Bu fiyat farkı da çok az değil” dediler.

Geçen yılki birim fiyatları ile iş aldıklarını, ancak zamlar sebebiyle zarar edeceklerini söyleyen müteahhitler, “İş yaptığımız kurumdan fiyat farkı alma imkanı olabilir, ama bu bizlerin zararını kapatmaz. Kurumdan alınacak fiyat farkı da zamların çok altında kalıyor. Çok büyük sıkıntılar yaşanacaktır” diye konuştular. Topkan Haber Ajansı