Muş İli ve Civarı Tütün Ekicileri Kooperatifi Başkanı Şehmus Solgun, Muş’ta ekimi yapılan Ege tütünün çok verimli olduğunu belirterek, Muş’ta yetişen Ege tütününü görmek isteyen firma sahiplerinin bu mevsimde gelip tarlalarda inceleme yapabileceklerini söyledi.

Muş’ta ekimi gerçekleştirilen Ege tütününün, Ege bölgesinde yetiştirilen tütünden hiçbir farkının olmadığını belirterek, tütün sektöründe faaliyet gösteren firmalara çağrıda bulundu. Muş’ta meşhur Muş tütününün ve Ege tütününün oldukça kaliteli bir şekilde yetiştiğini ve bunun firmalar için çok önemli bir fırsat olduğunu vurgulayan Muş İli ve Civarı Tütün Ekicileri Kooperatifi Başkanı Şehmus Solgun, tütün üretimi ile Muş’un kalkınmasının mümkün olabileceğini kaydetti.

Bu yıl iki özel firma ile çiftçilerin sözleşme imzaladıklarını ve Muş’a önemli bir ekonomik kazanç sağlandığını söyleyen Şehmus Solgun, Soccotab ve Türkiye Tütün Firması’nın (TTL) 650 çiftçiden tütün alımı yapacağını kaydetti. Soccotab ve TTL firmalarının 250 ekiciden Ege tütünü ve 400 ekiciden de yerli tütün alımı yapacağını söyleyen Solgun, “Geçen yıl denemesini yaptığımız Ege tütünü olumlu sonuç verince bu yılda çiftçilerimiz Ege tütünü ekimi yaptılar. Bunun yanında yerli tütün ekimi de gerçekleştirildi. Bu çalışmalar çerçevesinde tütün ekicilerimiz firmalara tütün satarak kota sıkıntısından kurtuluyorlar. Özel firmalar Ege tütünü için 6,50 YTL, yerli tütün içinde 5,70 YTL başfiyat vererek çiftçilerle sözleşme imzaladılar. Bu fiyatlara karşılık Tekel’in yerli tütün için verdiği başfiyat ise 4,90 YTL’dir. Aradaki fark gerçekten oldukça fazla. Bu sebeple özel sektörü ilimize çekip çiftçilerimizin özel sektöre tütün satışı yapabilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Tütün ekimi yapılan tarlaların tamamını gezip incelemelerde bulunarak fotoğraf çekimi yaptıklarını belirten Solgun, Ankara, İstanbul ve İzmir gibi illerde özel firmalarla görüşmeler yaptıklarını kaydederek, “Çektiğimiz resimleri tütün firmalarındaki yetkililere gösterip Muş’a daha fazla firmanın girmesini sağlamaya çalışıyoruz. Ayrıca İstanbul Tekel Müessese Müdürlüğü ile de görüşüp Muş’ta yetişen Ege tütünü ve yerli tütünlerin resimleri gösterip tanıtımını yaptık. Biz tanıtım yaparak özel sektörü Muş’a çekmeyi istiyoruz. Muş’ta tütün potansiyeli çok. Yeter ki firmalar gelip bizden tütün istesinler. İstenildiği kadar tütün ekimi yaparız. Hedeflerimize ulaştığımız zaman Muş önemli bir kalkınma hamlesi yapacaktır. Çiftçimiz kazanıp zenginleşecektir” şeklinde konuştu.

 Topkan Haber Ajansı