Muş’ta dane kaybını ölçmek için tarım il müdürlüğü arazilerde biçerdöver denetimine çıkıyor. Dane kaybı fazla varan biçerdöver kullanıcısına ceza verilirken biçimden men ediliyor.

Muş’ta dane kaybı Alparslan Tarım İşletmesi’nde yüzde bir olarak ölçülürken, il genelinde yüzde iki olarak tespit edildi. 6 ekip tarafından denetlenen biçerdöverlerin, biçimlerinin uygun olduğu belirtildi.

Tarım İl Müdürü Abdurrahim Özarslan, yüzde ikinin üzerinde dane kaybı veren biçerdöverlere cezai işlem uygulanacağını ve biçimden men edileceğini söyledi.

Yapılan denetimlerin önemine değinen Özarslan, bir hafta önce başlanan biçerdöverle hububat hasadında, ikişer teknik personelden oluşan 6 ekiple biçerdöver operatörlerinin kontrol ve denetimi aralıksız bir şekilde sürüyor.

Özarslan, yapılan denetimlerle, küresel ısınmanın beraberinde getirdiği tarımsal kuraklığın etkisiyle azalan verim nedeniyle zor günler geçiren çiftçilere yardımcı olmak istediklerini kaydetti.

Yaşam için, hayat sürdürmek için gıdanın büyük önem arz ettiğini ve denetiminin de bu ölçüde önemli olduğunu kaydeden Müdür Özarslan, “Günümüzde gıda artık stratejik bir ürün haline gelmiştir. Binbir türlü emeklerle yetiştirilen hububatlarımız zayi edilmemesi için ehemmiyeti büyüktür ve özenle takip edilmesi gerekir. Aynı biçerdöverleri sadece bir defa değil, sıklıkla kontrol ediyoruz.” diye konuştu.