Eğitim Bir Sen Muş Şube Başkanlığı sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçmesi konusunda bir takım açıklamalarda bulunarak sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçmelerini istediler. Yapılan açıklamada, “Bilindiği gibi Devlet Memurları Kanunu’nun 4. maddesinin (b) bendine göre sözleşmeli öğretmen atamaları yapılmaktadır. Bakanlık tarafından söz konusu öğretmenlerimizin her ne kadar kadrolu öğretmenlerle aynı hakları sahip olduğu söylense de kadrolu öğretmenlerle aralarında ciddi farklılıklar bulunmaktadır. Eğitim-Bir-Sen olarak sözleşmeli öğretmen politikasını hiçbir zaman doğru bulmadık, bulmayacağız. Sözleşmeli öğretmenlerin tamamı kadrolu öğretmen statüsüne geçinceye kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Ancak söz konusu öğretmenlerin acilen çözülmesi gereken sorunlarına Milli Eğitim Bakanlığı bir çözüm bulmak durumundadır. Özellikle sözleşmeli öğretmen politikasının başlamasıyla il içi ve iller arası yer değişikliği başta olmak üzere kadrolu statüsündeki öğretmenlerin sahip olduğu ve sözleşmeli öğretmenlerimizin mahrum bırakıldığı bazı haklar söz konusudur. Sözleşmeli öğretmenlere de bu hakların verilmesi için Bakanlık nezdinde tekrar girişimde bulunduk” ifadeleri yer aldı.

TALEPLERİMİZ

İl içi ve iller arası yer değiştirme hakkının verilmesi, Kadrolu öğretmenler gibi izin (doğum, ölüm, evlilik ve süt izni vs gibi mazeret izinleri) haklarından yararlanmaları.

Okullara yönetici olarak atanmaları, Müfettişlik ve yurt dışı öğretmen görevlendirmeleri sınavına girme hakkının verilmesi, Derece ve kıdem gibi terfi işlemlerinin yapılması

Çalıştıkları bölgelerde kadrolu öğretmenlerin her yıl aldıkları hizmet puanın verilmesi

Gibi özlük ve sosyal hakları ile ilgili yasal düzenlemeler yapılmalıdır.

 Muş Ovası Gazetesi