Skip to main content

Robot projeleri göz doldurdu

Muş Haber Fotoğrafı

İlimizin bilim ve sanat alanında bölgeye örnek olmuş okulu Muş Bilim ve Sanat Merkezi Müdürlüğü (BİLSEM), yıl boyunca ortaya koyduğu çalışmalarla herkesin takdirini kazandı. TÜBİTAK projelerine okul öğretmen ve öğrencilerinin özgün çalışmalarıyla katılan ve çok önemli ödüllerin sahibi olan BİLSEM, geleceğin bilim ve sanat adamlarının yetişmesinde büyük çaba gösteriyor.

Merkez Müdürü Murat Taşdemir ve öğretmenlerin özverili çalışmalarıyla araştırmaya ve öğrenmeye meraklı öğrencilerin ortak çalışmaları, bugün belki çok fark edilmese de bilim ve sanat alanında gelecekte adından çokça söz ettirebilecek gelişmelerin alt yapısını oluşturuyor. İlimizin örnek teşkil eden okulu BİLSEM, yıl boyunca ortaya koyduğu bu anlamlı çalışmaları düzenlenen yılsonu etkinliğinde sergiledi. Etkinliğe İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Metin Aksu, veliler, okul idareci ve öğretmenleriyle öğrenciler katıldı. Bardak ritimli müzik dinletisiyle katılımcılara büyük sürpriz yaşatarak başlayan etkinlikte BİLSEM Müdürü Murat Taşdemir bir açılış konuşması yaptı.

Öğrencilerinin müzik, resim ve bilim alanında yapmış oldukları çalışmaları sunmak adına böyle bir etkinlik düzenlediklerini ifade eden Taşdemir: Öncelikle bu davete icabet ettiğiniz için teşekkür ederiz. Burada yaptığımız etkinlik küçük bir etkinlik olabilir ama biz çocuklarımızın 3-4 aylık çalışmalarını sergilemek istedik. Müzik dinletimiz var, resim sergimiz, robot çalışmasının yer aldığı sergi var. Katılmış olduğumuz robot çalışmalarıyla ilgili küçük bir gösterimimiz var. Aslında üniversitelerin, büyük şehir belediyelerinin Türkiye genelinde yaptığı özellikle büyük kapsamlı yapılan 4007 TÜBİTAK projemiz var. Doğu ve Güneydoğu´dan eğitim bölümünde geçen tek proje.

Bunu Ekim ayı içerisinde çok daha detaylı olarak hem bilimsel çalışmalar hem resim, müzik, görsel, teknolojik çalışmalar, yapmış olduğumuz üç boyutlu gösteriler var, bütün kurumların tanıtımlarını yapacağı ve okullarda Bilgi Paylaşıldıkça Muş Gelişi´ projemiz var, bu kapsamda bütün çalışmaları dergi haline getirip okulları harekete geçirmeye çalışıyoruz şeklinde konuştu.  

Robotları Dikkatle İncelediler Etkinliğe katılan veliler, çocukların gitar, keman ve bardak ritmi eşliğinde seslendirdikleri şarkıları büyük bir beğeniyle dinlediler. Müzik dinletisinin ardından resim sergisini gezen katılımcılar, daha sonra çeşitli yarışmalarda sergilenen ve ödüle layık görülen robot projelerini incelediler. Öğretmen ve öğrencilerden projeler hakkında bilgi alan katılımcılar, minik beyinlerin ortaya koyduğu büyük projeler karşısında şaşkınlıklarını gizleyemediler.

Böylesi çalışmalar sayesinde geleceğin bilim ve sanat insanlarının yetiştiğini ifade eden Erdal Necip Yardım: Güzel Muşumuz da küçük çocuklarımızın neler yapabileceğini bugün görüyoruz. Güzel robot çalışmaları var. Çocuklarımız buna ulaşılabilir olduğunu bize gösteriyor. Mesela şu çalışmayla insan elinin dokunmaması gereken biyolojik maddelerin nasıl bertaraf edilebileceğini görüyoruz. Bluetooth teknolojisiyle çalışan bir robot.

Bu küçük materyalleri atmaya yarıyor. Bugün bu küçük çalışmalar çocuklarımızın yarın daha büyük çalışmalara imza atacağını bize gösteriyor. Muş Bilim ve Sanat Merkezi´ni bu yapmış olduğu çalışmayla geçekten takdir etmemiz gerekiyor. Bakın birçok çalışma var, yarının bilim adamlarının nasıl yetiştiğini gösteriyorlar bize. Sadece bilim değil, müzik ve resim alanında da sanatçıların nasıl yetiştiğini bize gösteriyorlar. Bu açıdan gerçekten merkezimize teşekkür ediyoruz. Muşumuz için ciddi kazanım olduğunu söyleyebiliriz. Ümit ediyorum çalışmaları daha fazla artırır ve çocukları daha fazla desteklerler ifadelerini kullandı.  

Aslan Koç Ödülünü Aldık Projede büyük emeği geçen okul öğretmenlerindenÜmit Söylemez ise: Bilim Kahramanlarının düzenlemiş olduğu geçen sene First Lego Lig Yarışmasında Aslan Koç ödülünü aldık öğrencilerimizle. Bu senede katılım gösterdik. Kayseri´de düzenlenen Türkiye finallerine davet aldık. 7 öğrenciyle 6 dalda katılım gösterdik. Doğu Anadolu´dan katılan iki okuldan biriydik. İlimizi çok iyi temsil ettik. Öğrencilerimiz geleceğin bilim adamı olma yolunda teknoloji alanında kendilerini geliştirdiler ve orada kendilerini ispat ettiler şeklinde konuştu. Resim ve proje çalışmalarının gezilmesinin ardından yılsonu etkinliği sona erdi.

Muş Ovası Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri