Skip to main content

Özkan’dan Bakan Bozdağ’a soru önergesi

Muş Haber Fotoğrafı

Çocuk cezaevlerine gönderilen radyolara Elektrik parası engeli ile ilgili Muş Milletvekili Av. Burcu Çelik Özkan, TBMM´ye soru önergesi verdi. Muş Milletvekili Av. Burcu Çelik Özkan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ´ın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verdiği soru önergesinde: Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından Anayasa´nın 98´inci ve İçtüzüğün 99´uncu maddeleri gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun´un 67. maddesinde, çocuk/ yetişkin ayrımı yapılmaksızın tüm mahpusları kapsayacak şekilde, televizyon ve radyo kanallarının denetimine ve bu cihazların mahpuslar tarafından satın alınmak zorunda olduğuna ilişkin hükümler şu şekildedir: 1)Hükümlü, ceza infaz kurumlarında merkezi yayın sistemi bulunduğu takdirde bu sisteme bağlı olarak radyo ve televizyon yayınlarını izleme hakkına sahiptir. 2) Merkezi yayın sistemi bulunmayan kurumlarda, yararlı olmayan yayınların izlenmesini ve dinlenmesini engelleyecek önlemler alınmak suretiyle anten kullanılarak televizyon ve radyo izlenmesine ve dinlenmesine izin verilir.

Bu cihazlar, bedeli kendisi tarafından ödenmek koşuluyla hükümlü adına kurumca satın alınır. Ceza infaz kurumlarında bulundurulabilecek eşya ve maddeler hakkında yönetmelik 9.maddesinin 1 ve 3. fıkralarında; Koğuş, oda ve eklentilerinde, kantinden temin edilmek koşuluyla, bir adet otuz yedi ekran televizyon ile elektrikli su ısıtıcısı, saç kurutma makinesi ve büro tipi buzdolabı ile kurumun bulunduğu coğrafi bölgenin iklim koşulları dikkate alınarak, her koğuş veya odada bir adet vantilatör bulundurulmasına izin verilebilir. Ayrıca her hükümlü, kurum kantininden satın almak kaydıyla bir adet kulaklıklı küçük el radyosu bulundurabilir. Aydınlatma dışındaki elektrik giderleri hükümlü tarafından karşılanır hükümleri yer almaktadır dedi.  

Çocukların Sosyal Durumlarını  Olumsuz Etkileyecektir Bu durumun çocukların sosyalleşmelerini ve iyileştirilmelerinin olumsuz etkileyeceğinin altını çizen Av. Burcu Çelik Özkan: Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü´nün 17.04.2014 tarihinde ceza infaz kurumlarına gönderdiği bir yazıda,  ilgili mevzuat birlikte değerlendirildiğinde, hükümlü ve tutuklulara bedelsiz olarak verilecek ihtiyaçları 5275 sayılı kanunda sayılmış olmasına ve ilgili yönetmelikte, çocuk yetişkin ayrımı yapılmaksızın aydınlatma dışındaki elektrik giderlerinin hükümlü tarafından karşılanacağının vurgulanmasına rağmen, hükümlü ve tutukluların çocuk olmaları ve maddi durumlarının yetersizliği ile 5275 sayılı kanunda yer alan infazdaki temel amaç dikkate alınarak, bu araçları kullanmaktan yoksun bırakılan çocukların sosyalleşmesi ve iyileştirilmeleri olumsuz etkileneceğinden, çocuklar lehine pozitif ayrımcılık uygulanarak bu giderlerin kurum bütçesinden karşılanmasında yarar bulunmaktadır ifadeleri yer almaktadır.

 Ancak basına yansıyan tanık beyanlarında bir ceza infaz kurumuna gönderilen radyo, çocuk mahpusun elektrik ücretini ödeyemeyeceği gerekçesi ile geri gönderilmiştir.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü´nün bu giderlerin kurum bütçesinden karşılanmasında yarar bulunmaktadır ifadesi, kesinlik içermemekte, inisiyatifi hapishane idarelerine bıraktığına ilişkin endişeler uyandırmaktadır. Ayrıca ilgili yazıdan, çocukların bu elektrikli cihazları ücretsiz edindikleri bilgisi de anlaşılmaktadır.

 Ayrıca bu hükümler değerlendirildiğinde, çocukların faydalanabilecekleri yayınlar, yasallığı doğrultusunda değil, inisiyatif doğrultusunda yararlı ya da yararlı olmayan şeklinde çocuk mahpuslara sunulmakta, merkezi yayın sisteminin olduğu kurumlarda çocuk mahpusların istedikleri yayınları açamadığı anlaşılmaktadır.  

Bu bağlamda; Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü´nün ilgili yazısı doğrultusunda çocuk kapalı ceza infaz kurumları, çocuk eğitim evleri ve yetişkinlerin bulunduğu kapalı ceza infaz kurumlarında, yönetmelikte geçen otuz yedi ekran televizyon ile elektrikli su ısıtıcısı, saç kurutma makinesi ve büro tipi buzdolabı, radyo´´ gibi elektrikli cihazlar ücretsiz mi verilmektedir?  

Yönetmelikte geçen elektrikli cihazların ücretsiz verilmediği ceza infaz kurumları hangileridir?

Elektrikli cihazların ücret karşılığında verildiği kurumlarda maddi durumları yetersiz olan çocuk mahpusların ihtiyaçları nasıl karşılanmaktadır?Elektrikli cihazların elektrik ücretinin alınmaması hapishane idarelerinin inisiyatifi doğrultusunda mı gerçekleşmektedir? Bunun denetimi nasıl sağlanmaktadır?

Çocukların faydalanacakları yayınların yararlı olup olmadığının inisiyatif dahilinde olması, yasal olan ancak hapishane idaresi tarafından yararlı olmadığı belirtilen bir yayının çocuk mahpuslara verilmemesi keyfi bir uygulama olacağından bunun denetimi nasıl sağlanmaktadır?

Adalet Bakanlığı´na bu kapsamda herhangi bir başvuru yapılmış mıdır? Yapılan başvuruların sonucu nedir? Hapishane kantinlerinde neler satılmaktadır? Satılan gıdaların ve malzemelerin fiyat denetimi yapılmakta mıdır? Mektup, telefon kartı, su, elektrikli cihaz gibi temel ihtiyaçların çocuklara ücretsiz sağlanmasına ilişkin Adalet Bakanlığı´na yapılan herhangi bir başvuru var mıdır? Adalet Bakanlığı´nın, mektupların, telefon kartlarının, su, elektrikli cihazlar gibi temel ihtiyaçların çocuklara ücretsiz sağlanmasına ilişkin bir çalışması bulunmakta mıdır? dedi. 

Muş Ovası Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri