Skip to main content

Okul öncesi eğitim ücretleri belirlendi.

Muş Haber Fotoğrafı

2008–2009 eğitim ve öğretim yılında, anaokullarında uygulanacak ücretler belirlendi. Uygulamaya göre anasınıfı merkez 20 YTL Köyler 10 YTL, anaokulları tam gün 130 YTL yarım gün 80 YTL olarak belinlendi.

Muş’ta 2008–2009 eğitim ve öğretim yılında anaokullarında uygulanacak ücretler belirlendi. Edinilen bilgiye göre, anaokulları ve ana sınıfları ücretleri belirlendi. Buna göre, uygulanacak taban ve tavan fiyatlar şu şekilde belirtildi: Uygulama anasınıfı merkez 20 YTL Köyler 10 YTL, anaokulları tam gün 130 YTL yarım gün 80 YTL olarak belinlendi. Okul öncesi eğitimin çok faydalı olduğunu belirten İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri konu ile alakalı olarak yapmış oldukları açıklamada Eğitimde ilk ve en önemli temel taşın okulöncesi olduğunu ve temel ne kadar sağlam atılırsa eğitimdeki gelişim, değişiminde o kadar nitelikli ve sağlam olacağını belirttiler. Yapılan açıklamada “Erken eğitim, çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek isteyen aileler için bir lüks değil, zorunluluk arz ediyor. Beynin en hızlı geliştiği 0–6 yaş arası dönem, çocukların eğitimine başlanması için en uygun zaman dilimi olarak kabul ediliyor. Okul öncesi eğitim çocuğun güven duygusunu pekiştirerek, kişiliğin oluşumuna katkıda bulunur. Okul öncesi dönem çocuğun gelişiminin en hızlı olduğu yıllardır. Bu dönemde verilen eğitim çocuğun geleceğine yön verir. Okul öncesi dönemde çocuklar her şeyleriyle bir yetişkine bağlı, tümüyle edilgen bir durumdan çıkıp bağımsız, ihtiyaçlarını büyük ölçüde karşılayabilen, kendine güvenen, düşünen, düşündüğünü ifade edebilen, merak edip araştıran, insanlarla iyi iletişim kurabilen, paylaşmayı bilen birey olabilirler”

“OKUL ÖNCESİ EĞİTİM ÖNEMLİDİR”
İl Milli Eğitim Müdürlüğü Okul öncesi Eğitimden Sorumlu Şube Müdürlüğünden alınan bilgilere göre, Okul öncesi eğitim kurumlarının, çocukların fiziksel, sosyal, duygusal ve bilişsel gelişimleri açısından sağlıklı şekilde geçirmesini, hayata hazırlamaya ve aileyi okul öncesi eğitim konusunda bilgilendirmeyi amaçladığını bildirdi. Çocukların zihinsel ve kişilik gelişiminin yüzde 70 nin 0–6 yaş arasında tamamlandığını ve bu süre içerisinde kazanılan davranış biçimlerinin yaşam boyunca devam ettiğini belirtilirken “Okulöncesi eğitim, tüm gelişmiş ülkelerde, hükümet programları ve yatırımların temel hedeflerini ve odak noktalarını oluşturmaktadır. İlimizde okul öncesi okullaşma oranı son yıllarda yapılan çalışmalarla yüzde 50 seviyesine çekilmiştir. Hedefimiz bu oranı gelişmiş çağdaş ülkelerde olduğu gibi yüzde yüzlere çıkarmaktır. Okul öncesi eğitim kurumları çocuklar için bir anlamda oyun yerleri olarak düşünülmemelidir. Çocukların oyun içinde eğitimi bu kurumlarda planlı ve sistemli bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Okul öncesi eğitim kurumları, çocuklar için oyun oynarken, aynı zamanda toplumsal bir ortam hazırlamaktadır” denildi.

 Muş Ovası Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri