Milli Eğitim Bakanlığının altı yaş grubundaki çocuklar için okul öncesi eğitimi zorunlu hale getirilmesi için çalışmaların devam ettiğini kaydeden Bayraktar, okul öncesi eğitimin önemine değindi.

Okul öncesi eğitim ile ilgili olarak makamında açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Müdürü İlhami Bayraktar, Bakanlığının okul öncesi eğitimi zorunlu hale getirmek için çalışmalar yürüttüğünü kaydetti. Çocukların başarısında ve gelişiminde okul öncesi eğitimin çok önemli olduğunu söyleyen Bayraktar, “Okul öncesi eğitim, çocuklarımızın geleceğine etki eden önemli bir husustur. Ülkemizin gelişmesi, kalkınması için ‘Beşikten mezara kadar eğitim’ bilincini yerleştirmemiz gerekir” diye konuştu.

Muş Milli Eğitim Müdürü İlhami Bayraktar, okul öncesi eğitimin çocukların gelişiminde büyük önemi olduğunu ve yurt genelinde olduğu gibi Muş’ta okul öncesi eğitimin her geçen gün ilerleme kaydettiğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın altı yaş gurubundaki çocuklar için okul öncesi eğitimin zorunlu hale getirilmesi için çalışmalarının devam ettiğini söyleyen İlhami Bayraktar, okul öncesi eğitimin önemine değindi. Makamında açıklamalarda bulunan Bayraktar, Eğitim denildiğinde sadece ilköğretim akla gelmemelidir. Lise ve üniversite tahsili gibi okul öncesi eğitiminde önemi çok büyüktür. Ülkemizin gelişmesi, kalkınması için ‘Beşikten mezara kadar eğitim’ bilincini yerleştirmemiz gerekir. Yani sadece okul öncesinde değil, okul sonrasında da eğitimi sürdürmemiz gerekir. Yani çocuk dünyaya gelip ilköğretim çağına geldiği zaman okulla tanışmamalıdır. Çocuklarımızı ilk olarak kreşlerdeki eğitime tabi tutup daha sonra okul öncesi eğitime aldıktan sonra ilköğretime göndermemiz çocuklarımızın başarısı için çok önemlidir. Çünkü çocukların zekası 0-6 yaş arasında gelişmektedir. Bu sebeple çocukların eğitimine çok önem verilmelidir. Altı yaşından sonra mevcut zihnin işletilmesi için gerekli eğitim ve öğretim işlemleri önem arz etmeye başlamaktadır” dedi.

Muş’un okul öncesi eğitimde yurt genelindeki bir çok ilden iyi durumda olduğunu söyleyen Bayraktar, “Muş’taki okul öncesi eğitimde okullaşma oranımız yüzde 35 seviyesindedir. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilimiz için belirlediği hedef 2010 yılında yüzde 50’ye ulaşmaktır. Biz bu rakama rahatlıkla ulaşırız. 2009 yılında yüzde 40’ların üzerine çıkar ve 2010 yılında yüzde 50 seviyelerini yakalar ve hatta geçeriz. Biz Muş ili olarak okul öncesi eğitimde birçok ilden iyi bir durumdayız. Bu başarılı ilerleme gelecekte de devam edecektir” diye konuştu.

 Muşun Sesi Gazetesi