İl merkezine bağlı Taşoluk Köyü´ndeki Taşoluk İmam Hatip Ortaokulu´nun idareci ve öğretmenlerinden oluşan ikna ekibi, 2015-2016 eğitim-öğretim yılı başlangıcı itibariyle başladığı çalışmalar kapsamında 37 kız çocuğunu eğitime kazandırdı.

Taşoluk, Çiçekli, Alican, Muratgören, Boyuncuk, Sürügüden, Yukarı Sızma ve Sarıdal köylerinde taramalar yapan ekip, çeşitli nedenlerle eğitimini yarıda bırakmış olan kız çocuklarını tespit ettikten sonra öğrenci velilerini ziyaret ederek çocukların eğitimlerini sürdürmelerini istedi.

Haydi kızlar okula sloganıyla yola çıkan ekibe bu çalışmaları sırasında Taşoluk Jandarma Karakol Komutanı Jandarma Astsubay Başçavuş Engin Taş da destek verdi. İkna ekibinin tespit ettiği Taşoluk Köyü sakinlerinden Çekil ailesinin 5. sınıfta eğitimini yarıda bırakan 13 yaşındaki kızları Ayşe Çekil´in okula kazandırılması için yapılan ev ziyaretine katılan Başçavuş Taş, Yıldız (43)-Lütfi Çekil (50) çiftinden kızlarını okula göndermelerini istedi. Kızlarının kendi isteğiyle okulu bıraktığını ancak ailesi olarak eğitimine devam etmesini istediklerini belirten baba Lütfi Çekil: Bugünden itibaren kızımız inşallah okula devam edecek. Hiçbir sorun yok.

Okulla ilgili herhangi bir şikâyeti olursa zaten müdürümüz burada, sınıf öğretmenlerimiz burada. İnşallah bir sorun olursa onlar hallederler dedi.  

Öğretmen olmak istiyorum Taşoluk İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Muhterem Özden, okul öğretmenleri ve Jandarma Başçavuş Engin Taş´ın evlerine yaptığı ziyaret dolayısıyla çok memnun olduğunu ifade eden Ayşe Çekil, hayalinde öğretmenliğin yattığını ifade etti. Çekil konuşmasında: Bunda sonra okuyacağım. Ben de kendime bir meslek kurmak istiyorum.

Okula gitmek istemiyordum ama artık inşallah gideceğim. Devamsızlıklarım olmasını istemiyorum. Eğer Allah bana okumayı nasip ederse öğretmen olmak istiyorum. Öğrencilerime bir şeyler öğretmek istiyorum dedi. Kız çocuklarının eğitime kazandırılması amacıyla kurulan ikna ekibinde yer alan Türkçe Öğretmeni Esra Bilgiç ise bugüne kadar 37 kız çocuğunu okula kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Amacımız daha fazla kız öğrencinin eğitime kazandırılması.

Kız öğrencilerimizin okulumuzda rahat eğitim görebilmesi için iki tane kız şubesi açtık. Eğer öğrencilerimiz gelmeye devam ederlerse bunun sayısını artıracağız çünkü kız çocuklarımızdan büyük başarı bekliyoruz diyen Bilgiç: Kadınlar bir ülkenin geleceğidir. Çünkü kadınların önemli bir görevi var toplumda. Özellikle kadınlar her şeyden önce annedir.

Bir annenin çocuğunu güzel yetiştirebilmesi için öncelikle kendisinin güzel bir eğitim alması gerekiyor. O da tabi ki bizim okulumuzun sıralarından geçiyor. Bizler de bunun bilincini buralarda çalışıyoruz. Bunu yapmaktan da çok mutluyuz şeklinde konuştu.  

Çekil, Sınıf Arkadaşlarıyla Tanıştı Yapılan ziyaret sonrası yeniden okul hayatına dönen Ayşe Çekil, ikna ekibi ve Başçavuş Engin Taş ile birlikte Taşoluk İmam Hatip Ortaokulu´na götürüldü. Burada daha önce eğitime kazandırılmış kız çocukları için açılan sınıfa alınan Çekil´i arkadaşları hoş geldin diyerek karşıladı. Mutluluğu gözlerinden okunan Çekil ile birlikte 2015-2016 eğitim-öğretim yılında toplam 37 kız çocuğuna ulaşmayı başardıklarını ifade eden okul müdürü Muhterem Özden: Eğitim-öğretimin devam ettiği günden itibaren okulumuzda kurmuş olduğumuz gerek müdür yardımcısı arkadaşlarımız gerek rehber öğretmenlerimiz ve diğer şube rehber öğretmenlerimiz ile birlikte kurmuş olduğumuz ikna ekibiyle birlikte 8 tane köyümüzde özellikle okuma-yazma konusunda 4. sınıfı bitirip 5. sınıfa devam etmeyen ara sınıflarda eğitimine ara vermiş kız çocuklarımızın tespitini yaptık. Yaptığımız tespitler doğrultusunda 42´ye yakın öğrencimizin okula devam etmediğini öğrendik. Kurmuş olduğumuz ikna ekibiyle birlikte bu köyleri öncelikle öğretmen arkadaşlarımız, şube sınıf arkadaşlarımız evleri ziyaret etmesi, velileri ikna etmeye çalışmaları, daha sonrada bizim gitmemizle birlikte şu ana kadar 37 tane kız çocuğumuzu, eğitim-öğretimin başladığı günden bugüne kadar okulumuza kazandırdık.

Bu kız çocuklarımız için iki tane kız sınıfımızı oluşturduk ama kız sayımız arttıkça bu kız sınıfımızın 3´e çıkacağını tahmin ediyoruz dedi.   Hedefimize ulaştık Desteklerinden dolayı Vali Seddar Yavuz ve İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan´a teşekkür eden Özden: Bugün bir kızımızı daha eğitim-öğretime kazandırdık. Dolayısıyla kız çocuklarının okula devamının artırılmasıyla ilgili Sayın Valimiz Seddar Bey ile Sayın İl Milli Eğitim Müdürümüz Cevdet Arslan Beyin bizlere vermiş oldukları sonsuz desteklerden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum.

Bizim de daha önce hedefimiz okumayan kız çocuğu kalmamalı demiştik. Hedefimize ulaştık. Bundan sonra fark edemediğimiz bir köyde bulduğumuz kız çocuğunu biz kesinlikle ailesine gideceğiz. İkna etmeye çalışacağız. Maddi, manevi ne gerekiyorsa tamamıyla çocuğun bütün bu imkânları çocuğa sunacağız. Veliyle birlikte çocuğun okuması için bilinçlendirme çalışması bundan sonra da devam edecektir. Bugün çok mutluyuz, gururluyuz ifadelerini kullandı.  

Komutan Taş´a Teşekkür Etti Okulda kurdukları ikna ekibiyle birlikte kız çocuklarının yeniden eğitime kazandırılması için ev ziyaretlerine katılan ve aileleri ikna eden Başçavuş Engin Taş´a da teşekkü eden Özden: Bugünkü kızımızın okula devam etmesinde birinci derecede emeği geçen karakol komutanımız Başçavuş Sayın Engin Taş Beyin de katkılarını unutmamak lazım. Bu konuda tabi ki velilerimizi bilinçlendirmek için bizlere yardımcı oldular. Bizimle birlikte velinin evine gelerek veliyi ikna etmede bizlere bayağı yardımcı oldular. Bu konuda kendilerine de çok teşekkür ediyorum, duyarlılıklarından dolayı. Eğitim-öğretime vermiş oldukları önemden dolayı.

Biz ekibiz diyoruz. Ferdi olarak iş olmuyor, yani icraat istiyoruz. Biz bu icraatlar sayesinde iş yapabiliyoruz. Hayat bize şu tecrübeyi öğretti ki isteyince oluyor. Uğraştıkça oluyor, emek verdikçe oluyor. Eğitim-öğretime kız çocuklarını kazandırmak öyle kolay bir iş değil. Gittiğimiz evlerde 1, 2, 3, 4, 5 hatta 6´ncısında kız çocuğumuz alıp okula getirdiğimizi biliyoruz. Dolayısıyla biz diyoruz ki durmak yok haydi kız çocukları okula devam. Onlar için her türlü imkân okulumuzda mevcut, her türlü desteğe hazırız. Yeter ki okusunlar, hayatlarını, geleceklerini kurtarsınlar. Kendilerinden küçük kardeşlerine de okumalarında yardımcı olsunlar şeklinde konuştu.  

Muş Ovası Gazetesi