Sarıkamış şehitlerimizin 101. anma yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından ülke genelinde anma yürüyüşleri düzenlenecek.

İlimizde de 3 Ocak Pazar günü gerçekleştirilecek olan Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü´ yürüyüşü ile ilgili bir açıklamada bulunan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Kartal, katılımın yoğun olacağını tahmin ettiklerini belirtti. Yürüyüşün saat 09.45 itibariyle Muş Valiliği önünde toplanılmasının ardından başlayacağını ifade eden Kartal: Gençlerimize tarihimizin ve kültürel mirasımızın; milli ve manevi değerlerimizin daha etkin şekilde tanıtılması amacıyla Kars Sarıkamış´ta açlığa ve çetin kış şartlarına yenik düşüp şehit olan 90 bin ecdadımızın 100. yılında onları yâd etmek için Gençlik ve Spor Bakanlığımızın ilimizde de Kars Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü gerçekleştirilecektir.

Yüz yıl önce atalarımız tek bir inanç ve karalılıkla yola çıktılar. Biz de bu yılımızda yanı kararlılıkla yola çıkmalıyız. Kurum ve kuruluşlarımız tarafından yapılması gereken iş ve işlemlerle görev ve sorumlulukları aşağıya sıralamıştır dedi.   Yazlık Üniformayla Eksi 30 Derecede Şehit Düştüler Kars´ı Ruslar´dan geri almak için 1914 yılı 15-22 Aralık tarihleri arasında Sarıkamış Allahüekber dağlarını aşan ecdatlarımızdan 60 bini donarak şehit düştü. Toplam 78 bin şehit verdiğimiz harekâtın komutanlığını ise Başkumandan vekili Enver Paşa yaptı. Allahüekber dağlarının 2-3 bini rakımını geçince hava sıcaklığı eksi 30 dereceyi geçiyordu. Büyük bir kısmı çölden geldiği için üzerinde yazlık üniformaları olan askerlerimiz, donarak şehit düştü.

37 şehit verilerek Allahüekber dağlarının aşılmasıyla Sarıkamış kuşatıldı. Ancak 5 Ocak 1915 günü sona eren harekat başarılı olmamış ve 78 bin askerimiz şehit olmuştu. Rus ordusu ise bu harekatta 32 bin askeri kayıp yaşamıştı. Şehadet şerbetini içerek Rus ordusuna karşı vatanını savunmak üzere Sarıkamış dağlarına çıkan askerlerimiz ile ilgili Sarıkamış´ adlı kitap yazan Kurmay Subay Şerif Bey, harekatla ilgili kitabında şu ifadelere yer veriyor: Yol kenarında karların içinde çömelmiş bir asker, bir yığın karı kollarıyla kucaklamış, titreyerek, feryat ederek dişleriyle kemiriyordu. Kaldırıp yola sevketmek istedim.

Beni hiç görmedi. Zavallı çıldırmıştı. Bu suretle şu lanetli buzullar içinde biz belki on bin kişiden fazla insanı bir günde karların altına bıraktık ve geçtik. Sarıkamış´ta yaşananlar ile ilgili anılarını anlatan Rus Kafkas Ordusu Kurmay Başkan Vekili Dük Aleksandroviç Pietroviç ise şu ifadelerle Sarıkamış Harekatını anlatıyor: İlk sırada diz çökmüş 9 kahraman. Mavzerleriyle nişan almışlar, tetiğe asılmak üzereler ama asılamamışlar…

İkinci sırada cephane taşıyanlar var, sandıkları bir avuçlamışlar ki, kainattan hırslarını almak istiyor gibiler. Öylesine kaskatı kesilmişler… Ve sağ başta Binbaşı Nihat. Dimdik ayakta, başı açık, saçları beyaza boyanmış, gözleri karşıda… Allahuekber dağlarındaki son Türk müfrezesini teslim alamadım. Bizden çok evvel, Allah´larına teslim olmuşlardı.      

Muş Ovası Gazetesi