Skip to main content

MEB yurtları otel konforunda

Muş Haber Fotoğrafı

    Muş il genelinde 15 bin 473 öğrenci otel ayarında pansiyon ve yurtlarda barınıyor. Bu öğrenciler 30 lise pansiyonunda 21 de yatılı okul yurtlarında kalıyorlar.

Devlet tarafından özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi´nde yapılan bu yatırımların öğrencilere rahat ve hijyenik bir ortam sunduğunu ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, konuyla ilgili açıklamasında: Öğrenciler bu yurtlarda son derece hijyenik bir ortamda kalıyorlar. Odalar 4´er kişilik ve odalarda öğrencilerin çalışma ve dinlenebilmeleri için her türlü ihtiyaçları mevcut. Yurtlar özellikle köylerde okuma imkanı olmayan çocuklar için önemli bir imkan sağlıyor. Pansiyon ve yurtlar yanında taşımalı eğitimde yapılıyor. Devlet her türlü imkânını seferber etmiş durumda dedi. Arslan ayrıca yıllık olarak Muş´taki bu öğrencilerin ikame, barınma, yemek ve giyimine 60 milyon lira harcama yapıldığını,  hiç bir öğrencinin fakirim okuyamıyorum´ deme imkanının olmadığını ve bu imkanların devlet tarafından sağlandığını da söyledi.  

Eve Gittiğimde Yurdumu Özlüyorum İlimizde MEB tarafından yapılan ve öğrencilere oldukça iyi bir ortam sunan Selcan Hatun Kız Yurdu Okul Müdürü Recai Ulu, Yurt Müdürü Sevim Üzel başta olmak üzere tüm yetkili ve çalışanların özverisiyle evlerinden uzaktaki birçok kız öğrenciyi barındırıyor. Muş Merkez Selcan Hatun Kız yurdunda kaldığını söyleyen ve 2 yıl önce Varto ilçesinden geldiğini söyleyen Eylem Kılıç, yurtta kalmanın ilk başta zor geldiğini, yurttaki sıcak ortam ve hocaların ilgisini gördükten sonra yurdu evi gibi hissettiğini ve çok mutlu bir şekilde öğrenimine devam ettiğini söyledi. Kılıç konuşmasında: Ailemden daha önce hiç uzak kalmadığım için zor gibi geldi. Ancak öğretmenlerimin, idarecilerimizin desteğiyle beni kendime getirdiler. Gece saat kaç olursa olsun her türlü sağlık sorununda bizimle ilgileniyorlar. Bazen eve gittiğimde yurdumu özlüyorum.

Burası tıpkı ev ortamı gibi. Çok temiz ve lezzetli yemekler çıkıyor yurdumuzda. Akşam yemeğinden sonra aperatiflerimizde veriliyor. Temizlik konusunda da odalarımız, ders çalışma etüt salonumuz, televizyon odamız olsun her yer çok temiz. Pansiyon benim için ev gibi. Şu an da Allah´a çok şükür hiçbir sorunumuz yok. Allah onlardan razı olsun dedi.  

Maddi ve Manevi Açıdan Bize Destek Oluyorlar Yurtta kalan Rozelin Öge adlı öğrenci de Ankara´dan geldiğini geldiğinde tedirgin olduğunu ancak kaldığı yeri görünce Muş´un Ankara´daki pansiyonlardan farklı olmadığını hatta daha iyi şartlarda olduğunu söyledi. Burada maddi ve manevi destek gördüğünü ve Muş´a geldiği için mutlu olduğunu ifade eden Öge: Buraya Ankara´dan geldim. 2 yıl evvel geldim ve tedirginlik yaşadım ancak oradaki okul koşullarıma kıyasla burası çok daha iyi.

Eğitim imkanlarımız pansiyon imkanlarımız çok çok iyi gerçekten. Okul Müdürümüz Recai Ulu Bey olsun, Pansiyon Müdürümüz Sevim Üzel olsun gerçekten de hiç anne-babalarımızın eksikliğini bize hissettirmiyorlar. Her türlü koşulda bize yardım ediyor, maddi ve manevi açıdan bize destek oluyorlar. Burada çalışmalarımız, yemek ve dinlenme ihtiyaçlarımızı çok iyi karşılıyoruz.

Etüt salonunda çok rahat çalışıyoruz. Ankara´daki okulumdansa burası çok çok daha iyi.  Buradan mutlu ve iyi bir şekilde mezun olmak istiyorum şeklinde konuştu.   İzne Çıktığımızda Ailelerimiz Sürekli Haberdar Ediliyor 3 yıldır pansiyonda kalan Selcan Hatun Anadolu Lisesi öğrencisi Nagehan Işık ise pansiyonun bahçesinden oturma yerlerine kadar her şeyin çok güzel olduğunu ifade etti. Işık: Her türlü şartlarımız burada mevcut. Odalarımız çok rahat ve geniş.

Yemeklerimiz çok lezzetli ve doymadığımızda dilediğimiz kadar yiyebiliyoruz. Her sabah temizlik yapılıyor ve bu anlamda çok rahatız. Okul sonrası pansiyon bahçesinde bulunan basketbol ve voleybol sahasında spor yapabiliyoruz.

Haftada bir çarşı iznimiz var ve izne çıktığımızda ailelerimiz sürekli haberdar ediliyor. Veli izinleri çok dikkate alınıyor. Biz eve giderken yolda ve vardığımızda eve ulaşıp ulaşmadığımız konusunda arayıp soruyorlar. Bahçe duvarlarımızda sağ olsun müdürümüz tarafından tel örgüyle çevrildi. Ne güvenlik ne de temizlik gibi bir sorunumuz yok. Ben evime 1,5-2 ayda bir gidiyorum. Burada televizyonumuz her şeyimiz var o yüzden eve gitme ihtiyacı çok hissetmiyorum.

Ders çalışabilmemiz içinde tüm imkânlar sağlandığından buradaki disiplini, rahatlığı daha çok tercih ediyoruz. Bize bu imkânı sağlayan müdürlerimiz, idareci ve öğretmenlerimizden Allah razı olsun şeklinde konuştu. 

Muş Ovası Gazetesi

Bu Sayfayı Paylaş

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Sağlık Bakanlığı Binası

Sağlık Bakanlığına 27.000 Sözleşmeli Personel Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna göre ÖSYM…

Şubat Ayında Muafiyet Araç Fiyatları Belli Oldu

2024 yılında güncellenen engelli araç limiti 1.591.220 TL olarak belirlenmiş ve bu kapsamda engelli araç…

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam: Fiyatlar ve Detaylar Muş’ta ekmek fiyatlarına Türkiye genelinde…

Eğitim Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi

İlk ve ortaöğretim kurumlarında, 2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi. Ders…

Bakan Kaçır, Muşlu öğrencilerin projesi propolisin anti bakteriyel etkisini anlattı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Muş Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri…

Kültür Sanat Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

Muş Devlet Hastanesi’nde kanser haftası dolayısıyla fotoğraf sergisi açıldı

Muş Devlet Hastanesinde il Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan stantta vatandaşlar kanser hastalığına karşı…

Muş tiyatro günleri sona erdi

Muş Alparslan Üniversitesi tarafından düzenlenen “Tiyatro Günleri” sona erdi. Muş Alparslan Üniversitesi MAUN…

Haber ve İçerik Etiketleri

etiketler ile ilgi alanına giren haberlere daha kolay ulaşabilirsin..

Haber Kategorileri

haberleri kategori bazında gruplandırarak aradığın içeriğe daha kolay ulaşabilirsin.