Skip to main content

Kömürlükte ders başladı

Muş Haber Fotoğrafı

  Malatyalı sınıf öğretmeni Eda Balo, il merkezine bağlı Dilimli Köyü İlköğretim Okulu´na atamasının yapılmasının ardından okulda bir anasınıfı açmak için meslektaşlarıyla görüş alış-verişinde bulundu.

Okulun kömürlük olarak kullanılan bölümünü öğretmenlerin de yardımıyla boşaltan Balo, buraya bir anasınıfı kurulmasını sağladı. Anasınıfı eksikliğini gidermek için hemen çalışmalara başlayan Balo, ilk olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü´ne başvurarak malzeme yardımı aldı.

Bu girişimle yetinmeyip Bursalı İşadamı Recep Alemdar´a ulaşan Balo, sınıfın zemini için laminant parke desteği aldı. Eda öğretmen, bu takdire şayan çalışmalarının ardından anasınıfını hazır hale getirdi. Daha sonra aileleri evlerinde ziyaret ederek okul öncesi eğitimin önemini anlatan Balo, çocukların anasınıfı eğitimi almasını sağladı. 115 öğrenci ve 6 öğretmenli Dilimli Köyü İlköğretim Okulu´nda açılan anasınıfında ailelerinde duyarlılığıyla 26 öğrenci eğitime başladı.

Balo, anasınıfında bir özel eğitimli öğrencinin de eğitim almasını sağladı. Dilimli Köyü´nün bu şirin okulunda büyük eğitim hizmetleri gerçekleştiren Eda Balo ve diğer öğretmenleri ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, anasınıfının da açılışını yaptı. Öğretmenlerin bu fedakarlıklarının tüm ülkeye örnek olduğunu belirten Arslan: Öğretmenlerimizin bu moral motivasyonla gayretli çalışmaları bizi de mutlu ediyor. Biz de öğretmenlerimizin yanındayız, sürekli onlarla iletişim içinde olmakla birlikte, onların istek ve ihtiyaçlarını imkanlarımız ölçüsünde her türlü desteği vermekteyiz. Köye gelip açılışı yapmamızi talep ettiler, bende öğretmenlerimi kırmadan köye gittim açılış yapıp kutladım. Tabi bizim yanlarında olmamız öğretmenlerimizi ayrıca daha da mutlu etmektedir. Biz Milli Eğitim olarak öğretmenlerimizin moral ve motivasyonlarını artırmak için yanlarındayız.

Eğitimde moral ve motivasyon çok önemlidir. Binaları nefes yaşatır bunun içinde moral ve motivasyonu yüksek tutmaya çalışıyoruz. Öğretmenlerimizin ev ev dolaşarak, aile ziyaretleri yaparak velileri ikna çalışmaları hakikaten takdire sayan bir çalışmadır. Öğretmenlerimizi tekrar kutluyorum. Muş eğitimini daha iyi yerlere getirmemiz için ailelerimizden ve paydaşlarımızdan da destek bekliyoruz. Çocuklarımızı okula gönderip bizlere destek olmalıdırlar. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın en iyi eğitimi almaları çok önemlidir. Özellikle okul öncesi eğitim, eğitimin temeli olduğu için daha da önemlidir.

Okul öncesi eğitim, çocuğun toplum hayatına ilk defa adım atışıdır. Birlikte yaşama, arkadaş edinme, ortak alan kullanma kültürünün kazanıldığı eğitimdir. Düzgün konuşma, akranlarıyla iletişim sağlama, birlikte oyun oynama alışkanlığının kazanıldığı  eğitimdir. Çocuğun kişisel gelişiminin yüzde 70´inin 6 yaşına kadar kazanıldığı bir eğitim devresi boş geçirilmemelidir.

Ailelerin, okul öncesi eğitimden imtina etmeyip, önemseyip çocuklarını okula göndermelerini arzu ediyoruz şeklinde konuştu.  

Çocukların Türkçe öğrenebilmesi için anasınıfı çok önemli Okulun fedakar öğretmeni Eda Balo ise anasınıfı çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Köyün çocuklarının Türkçeyi daha iyi öğrenebilmeleri için kurulan anasınıfına destek veren İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan´a, İşadamı Recep Alemdar´a ve meslektaşlarına teşekkür eden Balo: Bir aydır Dilimli Köyü´ndeyim. Köyde ana sınıfı yoktu. Ben odunluk ve kömürlüğü ana sınıfı yaptım. Köy büyük bir köy ve çocuk sayısı da çok fazla. Buradaki çocukların Türkçe öğrenebilmesi için ana sınıfı çok önemli. Çocuklar kesme yapıştırma yaparak kas gelişimlerini tamamlıyorlar.

Çeşitli disiplin sorunlarını da ana sınıfında çözüyoruz. İlk gittiğimde bana ana sınıfı yok dediler. Başladık işe bu benim ikinci anaokulum, daha önce görev yaptığım köyde de bir ana sınıf açmıştım. Öğretmen arkadaşlarımda destek oldular. Odun ve kömürü boşalttık. Başka bir yere taşıdık. Ben bir iş adamına ulaştım Recep Alemdar.  İş adamına ulaşmama Tekirdağ Çorlulu Diler Murat Yıldırım Çoklar sağladı. İş adamına düşüncelerimizi aktardım. 

O da çok ilgilendi. Ailelerin güvenini almak için fiziksel olarak bir sınıf yapmamız gerekiyordu. Ana sınıfının boyasını ben, iki İşkur görevlisi ve köyden biriyle yaptık. Eşyamız her şey tamamlandıktan sonra oyuncak ve kırtasiye ihtiyacını da karşıladık. Aileleri getirip önce okul öncesini gösterdik, sınıfımızı gösterdik. Onları da ikna ettik. Şu anda 26 kişilik bir sınıfımız var. Bir tane de özel eğitime ihtiyaç duyan çocuğumuz var. Onunla da ben ayrıca ilgileniyorum.

Cuma günleri birebir onunla çalışıyorum. Öğretmenlerimiz, hepimiz çocuklara faydalı olmak için daha neler yapabilirizi düşünüyoruz. Bu bizi manevi olarak mutlu ediyor. Bu sene 26 çocuk ama gelecek yıllarda yüzlerce çocuğa eğitim verecek bunun için de çok mutluyuz. Milli Eğitim Müdürlüğü de bu konuda bizi çok destekledi. Verebilecekleri her şeyi verdiler. Her zaman arkamızda durdular ifadelerini kullandı.

Balo, eğitim ve öğretim alanında daha birçok çalışma yapacaklarını belirterek ilk etapta drama ve zeka sınıfları kuracaklarını söyledi. Anasınıfı karşısındaki atıl bir sınıfın bu amaçla kullanılacağını ifade eden Balo, desteğe ihtiyaç duyduklarını da vurguladı. Balo, köyde tiyatro çalışmaları da yürütmek istediklerini bu nedenle yerel yöneticilerden ve işadamlarından destek beklediklerini sözlerine ekledi.

Muş Ovası Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri